Pit 2022. Wprowadziłeś zmiany w rozliczeniu? Uważaj, system nie zaakceptuje ich automatycznie

Termin rozliczenia PIT zbliża się ku końcowi. Mija on drugiego maja. Ci, którzy wprowadzili zmiany w formularzu za 2021 r. w rządowej usłudze Twój e-PIT, muszą samodzielnie zaakceptować deklarację. Jeśli tego nie zrobią, nowe dane nie zostaną zapisane.

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, możemy złożyć od 15 lutego. Roczne rozliczenie muszą złożyć wszyscy podatnicy, którzy w danym roku uzyskali dochód za swoją pracę. Ustawowy termin dla większości osób fizycznych na deklarację majątkową to 30 kwietnia, jednak w tym roku jest to sobota. W takim przypadku czas wydłuża się do następnego dnia roboczego. Co oznacza, że możemy się rozliczać do 2 maja.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Zmiany w PIT? Rządowy system nie zaakceptuje ich automatycznie

Warto podkreślić, że po 2 maja w usłudze Twój e-PIT formularze podatkowe przygotowane przez urząd zostaną automatycznie zaakceptowane. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku nie zostaną uwzględnione żadne ulgi, nawet jeśli nam przysługują. Jesli chcemy skorzystać z ulgi, musimy samodzielnie zawrzeć je w rozliczeniu. 

"Jeśli podatnik wprowadził zmiany w zeznaniu w usłudze Twój e-PIT (np. zmienił OPP, rachunek bankowy lub dodał informację o przysługujących mu ulgach), ale zmienionego zeznania nie zaakceptował i nie wysłał, to wówczas zeznanie takie nie zostanie automatycznie uznane za złożone z dniem 2 maja 2022 r." - czytamy na stronie rządowej.

Ci, którzy wprowadzili zmiany do zeznania za poprzedni rok 2021, muszą samodzielnie wysłać deklarację, klikając odpowiednie pole w systemie. "Podatnik po wprowadzeniu zmian musi je zaakceptować i wysłać lub złożyć zeznanie w innej formie: pisemnie lub elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje do 2 maja 2022 r. Jeśli tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową" - podaje resort.

Platforma Twój e-PIT. Jak się rozliczyć?

Aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, trzeba podać:

  • PESEL albo NIP i datę urodzenia,
  • kwotę przychodu z deklaracji za 2020 r. - kwota 1,
  • jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2021 r.) - kwota 2.

Można zalogować się również przez login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną) lub przez aplikację mObywatel. 

Złożenie deklaracji podatkowej przez Internet przyspiesza proces ewentualnego zwrotu podatku - można otrzymać przelew w ciągu 45 dni. W przypadku rozliczenia się w urzędzie na pieniądze trzeba czekać nawet do trzech miesięcy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: