Czy pasażer może pić alkohol w samochodzie? Są zachowania, które podlegają karze

Czy pasażer może spożywać alkohol podczas jazdy autem? Co może grozić podróżnym, którzy pod wpływem alkoholu wkraczają swoim zachowaniem w sferę publiczną? Odpowiadamy.

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda sytuacja związana ze spożywaniem alkoholu w samochodzie. Czy można to robić, jeśli silnik auta nie jest włączony? A co z pasażerami? Czy oni mogą spożywać alkohol w trakcie jazdy?

Zobacz wideo Porsche Taycan - samochód wyjątkowy, nowatorski i przełomowy? Sprawdzamy, czy tak jest naprawdę

Czy pasażer może pić alkohol podczas jazdy samochodem?

Przepisy zabraniają picia alkoholu w miejscach publicznych i środkach komunikacji publicznej, jednak co z samochodami? Zakazy te nie obejmują pasażerów prywatnych pojazdów, choć osoba nietrzeźwa nie może siedzieć za kierownicą pojazdu przy uruchomionym silniku. I mimo że przepisy nie zabraniają pasażerom spożywania alkoholu w samochodach podczas jazdy, warto mieć na uwadze, że zachowanie podróżnych nie może wkraczać w sferę publiczną. W przeciwnym razie mogą się oni narazić na karę.

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co grozi pasażerom spożywającym alkohol w trakcie jazdy?

O ile przepisy nie zakazują picia alkoholu przez pasażerów w trakcie jazdy, o tyle nie bez znaczenia jest zachowanie podróżnych - a to po spożyciu mocniejszych trunków może być różne. Przepisy jasno bowiem wskazują, że pasażerowie mogą zostać ukarani za tzw. nieobyczajny wybryk, czyli chociażby wyzywanie innych użytkowników drogi. W takiej sytuacji osoby mogą zostać ukarane naganą, a nawet grzywną do 1500 zł.

Do tego zachowanie pasażerów może zostać zakwalifikowane także jako wywołanie zgorszenia, co na wniosek funkcjonariuszy zostanie rozpatrzone przez sąd. Nałożona grzywna może wynieść wówczas nawet 5 tys. zł. Do tego kara może zakładać także 30-dniowy areszt.

Więcej o: