Morawiecki: "Klucz czarnych łabędzi nad gospodarką". Mówił o korporacjach. "Mają wpływy w Brukseli i Waszyngtonie"

- Nie jeden czarny łabędź, ale cały klucz czarnych łabędzi nadleciał nad gospodarkę światową. I państwo musi odpowiedzieć na wyzwania, z którymi się mierzymy - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact'22. Przedstawił również dwa modele rządzenia państwem i skrytykował rządy PO-PSL.

Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki ze stałą stopą oprocentowania? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. Już jutro, w czwartek 12 maja, o 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński Goldman Sachs mocno podniósł prognozę. Tak wzrosną stopy procentowe w Polsce

- Są dwa modele zarządzania kryzysami, dwa zasadnicze modele rządzenia państwem. Państwo jako nocny stróż to było państwo naszych poprzedników, państwo minimalne, państwo, które przysypia - mówił w środę Morawiecki, uderzając w rządy PO-PSL. Następnie nawiązał m.in. do zapowiadanej przez PiS tarczy osłonowej dla kredytobiorców.

- I drugi model, państwo czuwające, które włącza różnego rodzaju mechanizmy osłonowe, które stara się nie chować głowy w piasek i nie udawać, że się nic dziwnego na rynku nie dzieje. Dzieje się - dodał szef rządu, wskazując, że "fundamenty gospodarki światowej zostały zburzone".

Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd zapowiada wsparcie dla kredytobiorców Wsparcie dla kredytobiorców. "Już można składać wnioski"

Morawiecki pytał, czy model gospodarki światowej jest właściwy. "Narkotyczne uśpienie"

Premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact'22 w Poznaniu nawiązał też do okładki książki Nassima Nicholasa Taleba pt.: "Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem". - To nie jeden czarny łabędź, widziałem tutaj plakat z Nassimem Tallebem - wtrącił szef rządu. - To nie jeden czarny łabędź, ale cały klucz czarnych łabędzi nadleciał nad gospodarkę światową. I państwo musi być odpowiednio czuwające, żeby odpowiedzieć na wyzwania, z którymi się mierzymy - dodał.

Morawiecki pytał też, czy "model gospodarki światowej, który znamy", "model pełen wielkich nierówności", jest właściwy. - To nie była tylko neoliberalna drzemka. To było narkotyczne uśpienie, przymknięcie oczu na gigantyczne wyzwania, na wielką władzę korporacji, która nawet dominuje czasem nad państwami, jest przepotężna. Ma wielkie wpływy w Brukseli i Waszyngtonie - wskazywał.

Pełne wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego można obejrzeć poniżej:

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Morawiecki: Nie możemy udawać, że jest jakiś powrót do 'business as usual' z Rosją

Podczas kongresu Impact'22, szef rządu zapowiedział, że Polska musi uniezależniać się od surowców szczególnie tych krajów, które są "agresywne i barbarzyńskie w swoim rozwoju". - Nie możemy udawać, że jest jakiś powrót do 'business as usual' z Rosją. Z krajem tak agresywnym, nie ma co udawać, że jest jakiś powrót do takiej normalności. Musimy przebudować nasz system -  mówił.

Zapowiedział również, że wdrożone zostaną nowe rodzaje obligacji, aby "wielkie, międzynarodowe korporacje finansowe nie były tymi, które korzystają na obecnym stanie perturbacji". - Będą to m.in. nowe obligacje jednoroczne na poziomie stopy referencyjnej Banku Centralnego, a więc dzisiaj 5,25, ale także wyższe obligacje antyinflacyjne, które już wprowadziliśmy - wyjaśnił.

***

To okazja, by stać się częścią wspaniałej historii. Jeden znaczek może uratować życie tysiącom ludzi walczących o pokojową przyszłość Ukrainy i całej Europy. Licytuj razem z nami!

Zobacz wideo Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska jako małżeństwo. „Fucking Bornholm" jedną z premier tygodnia
Więcej o: