Tak wzrosną stopy procentowe w Polsce. Bank Goldman Sachs mocno podniósł prognozę i wymienił argumenty

Bank Goldman Sachs prognozuje, że NBP podniesie stopy procentowe do poziomu 7 proc., wobec oczekiwanych wcześniej 5,75 proc. W związku z inflacją zacieśnianie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe - wyjaśniają eksperci.

Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki o stałej stopie? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. W czwartek 12 maja o godz. 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.

Rząd zapowiada wsparcie dla kredytobiorcówRząd chce pomóc kredytobiorcom. Osiem miesięcy wakacji kredytowych

Goldman Sachs: Zacieśnianie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące

Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie prognozuje, że Narodowy Bank Polski (po decyzjach Rady Polityki Pieniężnej) podniesie stopy procentowe do poziomu 7 proc. "Inflacja nadal osiąga nowe maksima i znacznie przewyższa oczekiwania. Oczekiwania inflacyjne są na historycznie wysokim poziomie, a złoty pozostaje pod powtarzającą się presją deprecjacyjną" - czytamy w informacji przekazanej w poniedziałek przez amerykański Goldman Sachs, a cytowanej przez PAP.

"Naszym zdaniem oznacza to, że zacieśnianie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe" - wskazali analitycy. "W związku z tym, ostatnio podnieśliśmy nasze oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce i w innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - dodano.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Prezes NBP Adam GlapińskiKiedy stopy procentowe zaczną wreszcie spadać? Prezes NBP podał datę

Stopy procentowe - kiedy zaczną spadać? Szef NBP: Mam nadzieję, że to będzie koniec 2023 r.

W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ósmy raz z rzędu podniosła stopy procentowe. 5 maja Rada podjęła decyzję o podwyżce stóp o 75 pb, a zatem od 6 maja referencyjna stopa NBP wynosi 5,25 proc. - to najwyższy poziom od grudnia 2008 r. Podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński mówił, kiedy jego zdaniem może zostać podjęta decyzja o obniżeniu stóp procentowych. Podkreślał przy tym, że stopy będą obniżane, jeśli inflacja będzie się obniżać.

Więcej o stopach procentowych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- W pewnym momencie nadejdzie ten moment, mam nadzieję, że to będzie właśnie koniec 2023 r., że kredytobiorcy usłyszą w mediach i się ucieszą, że wreszcie stopy procentowe idą w dół - mówił Adam Glapiński. Następnie dodał, że to zależy od inflacji. - Kiedy przestaniemy podnosić stopy? Ja tego nie wiem. Jak zacznie inflacja się zatrzymywać, powiedziałbym - jak się zatrzyma, także to jeszcze potrwa. Niemniej proszę pamiętać, że już długo podnosimy. Jakbym miał dzisiaj strzelać, […] przypuszczam, że sytuacja będzie normalizować się w przyszłym roku, jeśli nie będzie nowego ciosu - ocenił szef NBP.

***

To okazja, by stać się częścią wspaniałej historii. Jeden znaczek może uratować życie tysiącom ludzi walczących o pokojową przyszłość Ukrainy i całej Europy. Licytuj razem z nami!

Zobacz wideo Czy Polsce grozi stagflacja lub recesja techniczna? Pytamy wiceminister rozwoju i technologii
Więcej o: