Nowe święto państwowe 20 czerwca. Czy będzie to dzień wolny od pracy i szkoły?

7 maja do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego - Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Andrzej Duda zaproponował, aby było ono obchodzone 20 czerwca. Czy będzie to dzień wolny od pracy i szkoły? Wyjaśniamy.

Nowe święto państwowe ma upamiętniać powstania śląskie w latach 1919-1921 oraz ich uczestników. Data 20 czerwca nawiązuje do daty wejścia do Katowic w 1922 r. wojsk polskich z generałem broni Stanisławem Szeptyckim na czele.

"Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o tych trzech zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym - Narodowym Dniem Powstań Śląskich - jest w pełni uzasadnione" - napisano w projekcie, którym najpierw zajmie się Sejm, a później Senat.

Zobacz wideo Wyłączenie sieci 3G w Polsce? Podsumowujemy plany operatorów

Nowe święto państwowe. Czy 20 czerwca to dzień wolny od pracy?

W Polsce obchodzimy 13 świąt, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy i szkoły, ale tylko trzy z nich są świętami państwowymi: Święto Pracy - 1 maja; Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Niepodległości - 11 listopada. Czy dołączy do nich Narodowy Dzień Powstań Śląskich? Nie, w ustawie tego nie przewidziano. Podobnie jest z uchwalonym na 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego

- wyjaśniał Andrzej Duda we wrześniu ub. r.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - podkreślił wówczas prezydent.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: