Ustawa dotycząca przyznania Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 39,8 mld dolarów została podpisana podczas wizyty Joe Bidena w Korei Południowej. Natomiast w czwartek - z kilkudniowym opóźnieniem - ustawę przyjął Senat.
Pakiet pomocowy dla Ukrainy obejmuje 6 mld dolarów na sprzęt wojskowy, 8,7 mld na uzupełnienie uzbrojenia już przekazanego Ukrainie i 3,9 mld na zwiększoną obecność sił USA w regionie. 8,8 mld dolarów trafi na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 mld na zakup uzbrojenia przez Ukrainę i sojuszników USA, a 900 mln na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak pisze "Washington Post", pieniądze przeznaczone w pakiecie na uzbrojenie, którymi dysponować będzie Pentagon, mogą posłużyć transferowi na Ukrainę nowoczesnych systemów przeciwrakietowych. Broń ta może znacząco zwiększyć zdolności obrony przed atakami rakietowymi ze strony Rosji.
Pod koniec kwietnia Joe Biden zwrócił się do Kongresu o dodatkowe 33 mld dolarów na wsparcie militarne, ekonomiczne i humanitarne Ukrainy. Przypomnijmy, że pakiet pomocowy pierwotnie zakładał kwotę ponad 6 mld dolarów.
Biden tłumaczył wtedy, że dodatkowe środki "pozwolą na dalsze nieprzerwane dostawy broni i amunicji dla dzielnych ukraińskich wojskowych i kontynuację ekonomicznej i humanitarnej pomocy dla narodu ukraińskiego". - My nie atakujemy Rosji. My pomagamy Ukrainie bronić się przed rosyjską agresją - mówił prezydent USA.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina