USA. 40 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. Joe Biden podpisał ustawę. Na co konkretnie pójdą pieniądze?

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę uruchamiającą pakiet pomocowy o wartości niemal 40 mld dolarów dla Ukrainy. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wsparcie ukraińskiego budżetu, pomoc uchodźcom oraz uzbrojenie.

Ustawa dotycząca przyznania Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 39,8 mld dolarów została podpisana podczas wizyty Joe Bidena w Korei Południowej. Natomiast w czwartek - z kilkudniowym opóźnieniem - ustawę przyjął Senat.

Senat USAUSA. Senat zatwierdził 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy

Ukraina otrzyma 40 mld dolarów pomocy. Na co pójdą pieniądze?

Pakiet pomocowy dla Ukrainy obejmuje 6 mld dolarów na sprzęt wojskowy, 8,7 mld na uzupełnienie uzbrojenia już przekazanego Ukrainie i 3,9 mld na zwiększoną obecność sił USA w regionie. 8,8 mld dolarów trafi na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 mld na zakup uzbrojenia przez Ukrainę i sojuszników USA, a 900 mln na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pisze "Washington Post", pieniądze przeznaczone w pakiecie na uzbrojenie, którymi dysponować będzie Pentagon, mogą posłużyć transferowi na Ukrainę nowoczesnych systemów przeciwrakietowych. Broń ta może znacząco zwiększyć zdolności obrony przed atakami rakietowymi ze strony Rosji.

Joe Biden: My nie atakujemy Rosji. My pomagamy Ukrainie bronić się przed rosyjską agresją

Pod koniec kwietnia Joe Biden zwrócił się do Kongresu o dodatkowe 33 mld dolarów na wsparcie militarne, ekonomiczne i humanitarne Ukrainy. Przypomnijmy, że pakiet pomocowy pierwotnie zakładał kwotę ponad 6 mld dolarów.

Joe Biden, prezydent USAJoe Biden wnioskuje o pomoc dla Ukrainy. Wystąpił do Kongresu o 33 mld dol.

Biden tłumaczył wtedy, że dodatkowe środki "pozwolą na dalsze nieprzerwane dostawy broni i amunicji dla dzielnych ukraińskich wojskowych i kontynuację ekonomicznej i humanitarnej pomocy dla narodu ukraińskiego". - My nie atakujemy Rosji. My pomagamy Ukrainie bronić się przed rosyjską agresją - mówił prezydent USA.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Kto dostarcza najwięcej broni Ukrainie? Pytamy ambasadora Ukrainy
Więcej o: