USA. Senat zatwierdził 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy

Senat USA zatwierdził pakiet pomocy wojskowej, humanitarnej i ekonomicznej dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział jej podpisanie.
Zobacz wideo Co ulegnie zmianie w kwestiach pomocy innym krajom? Ekspert wyjaśnia

Zatwierdzony przez Senat pakiet obejmuje 6 miliardów na sprzęt wojskowy, 8 miliardów 700 milionów na uzupełnienie uzbrojenia już przekazanego Ukrainie i 3 miliardy 900 milionów na zwiększoną obecność sił USA w regionie. 8 miliardów 800 milionów przeznaczono na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 miliardy na zakup uzbrojenia przez Ukrainę i sojuszników USA oraz 900 milionów na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

Pomoc USA dla Ukrainy. 11 senatorów było przeciw

W głosowaniu pakiet poparło 86 senatorów: wszyscy Demokraci i większość Republikanów. 11 republikanów głosowało przeciw. Wcześniej przytłaczającą większością głosów ustawę zatwierdziła Izba Reprezentantów. Tam również grupa 57 republikanów z tak zwanego izolacjonistycznego skrzydła tej partii była przeciw. Pakietowi sprzeciwiał się były prezydent Donald Trump.

Prezydent Joe Biden pochwalił Kongres za uchwalenie ustawy o pomocy dla Ukrainy i podkreślił, że zapewni ona bezpieczeństwo, pomoc gospodarczą, żywnościową i humanitarną dla Ukrainy i w regionie, a także wzmocni Ukrainę - zarówno na polu bitwy, jak i przy stole negocjacyjnym.

Joe Biden wyraził zdecydowane poparcie dla "dzielnych obywateli Ukrainy, którzy bronią swojego kraju przed trwającą agresją Rosji".

Prezydent USA Joe Biden (zdjęcie ilustracyjne)USA zwiększą wsparcie dla Ukrainy. Blisko 40 mld dolarów. Zgoda Kongresu

Ukraina. Sztab generalny o sytuacji na froncie

Tymczasem sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że siły rosyjskie dokonywały w czwartek ataków w obwodzie donieckim. Natarcia były wspierane ogniem artyleryjskim, moździerzowym i atakami lotniczymi.

W obwodzie sumskim rosyjska artyleria i moździerze ostrzelały miejscowości Esmań, Sopycz i Seredyna-Buda. Na kierunku północno-wschodnim Rosjanie koncentrowali się na utrzymaniu zajmowanych pozycji. W kilku miejscach podjęli bezskuteczne kontrataki. Za to walki trwają w okolicach miejscowości Ternowa i Borszczowa. W rejonach miejscowości Pryszyb, Hruszuwacha i Bohorodyczne Rosjanie ostrzelano obiekty cywilne.

Ukraińcy podają również, że Rosjanie podjęli atak w rejonie Siewierodoniecka, ale ponieśli straty i wrócili na zajmowane pozycje. 

Poddanie się obrońców AzowstaluGen. Skrzypczak o poddaniu się obrońców Azowstalu. "Skazani na zagładę"

Więcej o: