Wrocław. Nowe Osiedle Różanka ma bramę, która budzi skojarzenia. "Świadectwo historii tego miejsca"

We Wrocławiu powstało nowe osiedle przy ulicy Obornickiej 79. Przy wejściu na osiedle Nowe Miasto Różanka postawiono bramę z napisem "Różanka". Wśród mieszkańców Wrocławia budzi ona jedno skojarzenie, natomiast architekci nie widzą problemu.

Brama z napisem "Różanka" ma nawiązywać do nazwy projektu deweloperskiego Nowe Miasto Różanka oraz do byłego młynu. Wielu mieszkańców Wrocławia zwraca jednak uwagę na niepokojące skojarzenia z bramą wejściową do Auschwitz-Birkenau.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wrocław. Brama "Różanka" budzi u mieszkańców skojarzenia z II wojną światową

Osiedle zostało zaprojektowane przez jedną z wrocławskich firm architektonicznych. Celem inwestycji było przede wszystkim przywrócenie świetności zabytkowego Młynu Różanka, który znajdował się na tym terenie. Cała koncepcja osiedla była konsultowana z wrocławskim konserwatorem zabytków, ponieważ Młyn Różanka został w 2015 roku wpisany do rejestru zabytków.

Cały projekt prezentuje się bardzo dobrze, emocje budzi jednak brama wjazdowa do osiedla z napisem "Różanka". Internauci oraz wrocławianie zwracają uwagę, że budzi ona skojarzenia z wejściem do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Zobacz wideo Nagranie z drona rynku we Wrocławiu

Wrocław. Inwestorzy Nowego Osiedla Różanka nie widzą problemu

Mieszkańcy Wrocławia oraz samego osiedla zwracają uwagę na bramę, jednak inwestorzy nie rozumieją w czym problem. - Obiekt został zachowany i odrestaurowany jako historyczny artefakt, a jego rewitalizację zatwierdzał i nadzorował konserwator zabytków - podkreśla w rozmowie z portalem tuwroclaw.com Marek Thorz z firmy ATAL, która jest inwestorem osiedla. 

Architekci zwracają uwagę na oryginalność bramy. - Ona stanowi świadectwo historii tego miejsca i jest cenna również ze względu na świadectwo polskiego rzemiosła. Brama została wykonana w czasach powojennych przez polskich rzemieślników - dodają.

Więcej o: