Deklaracja CEEB - ostatnie dni na złożenie wniosku. Jak złożyć deklarację o źródłach ciepła?

Deklaracje CEEB złożyło już ponad 5,5 mln Polaków. Chodzi o zgłoszenie sposobu ogrzewania mieszkania. Wciąż nie wszyscy złożyli deklaracji, a zostały już ostatnie dni na dopełnienie tego obowiązku. Za spóźnienie może grozić kara nawet do 5 tys. zł. Wyjaśniamy, jak złożyć dokumenty.

Właściciele nieruchomości muszą wysłać deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która potwierdzi sposób ogrzewania domu. Termin na złożenie wniosku upływa w dniu 30 czerwca 2022 r.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Węgiel głównym sposobem ogrzewania domów. Kolejny jest gaz i prąd

Liczba złożonych deklaracji CEEB wynosi ponad 5,5 mln - wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), aktualnych na dzień 27 czerwca. Szacuje się, że w Polsce jest 6,2 mln budynków mieszkalnych, zatem ok. 700 tys. Polaków wciąż nie dopełniło swojego obowiązku.

Jak wynika z dostępnych danych, większość Polaków używa do ogrzewania pieców, które są szkodliwe dla środowiska. Prawie 3 mln właścicieli domów przyznało, że ma kocioł na paliwo stałe, takie jak węgiel, drewno czy pellet. Niemal 2 mln Polaków ogrzewa mieszkanie gazem, a ponad 850 tys. używa w tym celu prądu.

Deklaracja CEEB. Jak złożyć wniosek?

Deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania domu można złożyć za pośrednictwem CEEB [LINK]. Można również wypełnić wersję papierową, dostępną w urzędzie miasta czy gminy. Jeśli piec ruszył przed 1 lipca 2021 r., termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca 2022 r. Jednak w przypadku nowych budynków, w których uruchomiono źródło ciepła, czas na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od uzyskania przez właściciela pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. W przypadku bloków lub kamienic taką deklarację musi złożyć zarządca budynku.

Do CEEB należy zgłosić każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.:

  • piec,
  • kominek,
  • kozę,
  • kuchnię węglową,
  • kocioł grzewczy,
  • pompę ciepła,
  • instalację fotowoltaiczną,
  • sieć ciepłowniczą.

Zgodnie z przepisami osoby, które nie złożą deklaracji o ogrzewaniu w wyznaczonym terminie, mogą zostać ukarane grzywną do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo „Najważniejsza jest efektywność energetyczna. Dopiero wtedy będzie mogli powiedzieć: Goodbye Putin!"
Więcej o: