Susza w Polsce. 45 gmin w Polsce apeluje - ograniczcie podlewanie ogródków i napełnianie basenów

Susza zaczyna doskwierać mieszkańcom wielu regionów Polski. Niektóre gminy wystosowały apele do mieszkańców, o oszczędzanie wody. Inne wprowadziły zakazy podlewania ogródków.

Już 45 gmin w Polsce wystosowało do mieszkańców apele o ograniczenie zużycia wody. Niektóre wprowadzają zakazy podlewania ogródków i napełniania przydomowych basenów. To sposób na walkę z suszą, która coraz bardziej doskwiera zwłaszcza mieszkańcom zachodniej części kraju.

Zobacz wideo Sierpińska: Trzeba zaadaptować rolnictwo do problemów z suszami

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Susza w Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia

W całym kraju upały, temperatury przekraczają średnią wieloletnią, a opadów deszczu wciąż brakuje. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał więc ostrzeżenia związane z suszą dla wielu gmin w Polsce.

Autorzy bloga Świat Wody przygotowali mapę, na której zaznaczają gminy, wprowadzające ograniczenia związane z suszą.

Niestety, prognoza długoterminowa zapowiada suchy i upalny lipiec, w związku z czym sytuacja prawdopodobnie nie tylko się nie poprawi, ale ulegnie pogorszeniu. Co prawda na najbliższy tydzień zapowiadane są burze, jednak to nie poprawi znacznie sytuacji. Mało tego - susza ma do nas powracać. W wywiadzie dla RMF FM Dr Sebastian Szklarek ekohydrolog z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk przestrzegał, że w przyszłości Polska może mieć duży problem z bezpieczeństwem hydrologicznym.

Autorzy bloga Świat Wody podkreślają, że oszczędność wody ma służyć nie tylko nam. To też zabezpieczanie zasobu dla kolejnych pokoleń.

"Wodę z wodociągów trzeba oszczędzać, bo większość ujęć to zasoby głębokich wód podziemnych, które tworzyły się setkami lat – bez zapewnienia wsiąkania opadów w głąb gruntu utrudniamy ich odtwarzanie się, zabieramy te zasoby przede wszystkim kolejnym pokoleniom" - czytamy na blogu. Chociaż Polska nie jest w tej chwili zagrożona brakiem dostępu do wody w kranie - przynajmniej, jeśli chodzi o całe jej terytorium - to w przyszłości te zasoby będą bardzo potrzebne, zwłaszcza że temperatury wciąż rosną.

Upał w weekend i na początku tego tygodnia to dopiero zwiastun tego, co w większości Polski będzie działo się w tym tygodniu.

Jak wyjaśnił Barczyk, fala ciepła nad naszą częścią Europy od końca zeszłego tygodnia to konsekwencja napływu zwrotnikowej masa powierza. - Teraz ta masa gorącego powietrza zakotwiczyła się nad Europą Środkową i w ciągu dnia dodatkowo dogrzewa je słońce - powiedział. 

W tym tygodniu w wielu miejscach będziemy mieć tzw. noc tropikalną. Temperatura minimalna wyniesie 20-21 stopni Celsjusza. To mało komfortowe, ponieważ w takich warunkach trudniej wypocząć po tak upalnym dniu - stwierdził synoptyk.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: