300 plus na dziecko. W piątek rusza nabór wniosków do programu "Dobry Start". Jak złożyć wniosek?

Program "Dobry Start" to jednorazowe świadczenia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny, w wysokości 300 zł. Ubiegać się o nie mogą rodzice, których podopieczni uczęszczają do szkoły i mają mniej niż 20 lat. Wnioski można składać już od piątku 1 lipca. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.

"Rządowy program 'Dobry Start' to inwestycja w edukację polskich dzieci" - ogłasza Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Według ich szacunków świadczenie na "wyprawkę szkolną" może otrzymać nawet 4,4 miliona uczniów. 

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

300 plus. Komu przysługują świadczenia w ramach programu "Dobry Start"?

O świadczenie mogą ubiegać się rodzice, których dzieci uczą się w szkole i mają mniej niż 20 lat. Wyjątek stanowią dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W ich przypadku świadczenie przysługuje podopiecznym do ukończenia przez nich 24 roku życia, jest jednak przeznaczone wyłącznie dla uczniów szkół, więc jeżeli dziecko ma mniej niż 20 lat, ale jest już na studiach - nie może wziąć udziału w programie.

Świadczenie w wysokości 300 zł przyznawane jest jednorazowo. Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na osiągany dochód. Należy jedynie złożyć wniosek od 1 lipca do 30 listopada. Rodzice, którzy złożą odpowiednie dokumenty w lipcu i sierpniu, otrzymają 300 zł do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w późniejszym terminie należy spodziewać się pieniędzy w przeciągu dwóch miesięcy.

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

300 plus. Program "Dobry Start". Jak złożyć wniosek? 

"Tak jak w ubiegłym roku, wnioski o świadczenie 'Dobry Start' można składać tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto bankowe" - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Wnioski będzie można złożyć online: przez specjalną stronę MRiPS empatia.mpips.gov.pl, bankowością elektroniczną oraz przez portal PUE ZUS. Przyjmowaniem wniosków o świadczenie "Dobry Start", ich rozpatrywaniem oraz jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Według informacji przekazanych przez Marlenę Maląg wydatki na program "Dobry Start" w latach 2018 -2021 to 5,3 mld zł, a w 2022 r. to 1,35 mld zł - przytacza TVP.

Więcej o: