Dopłaty do węgla 2022. Dla kogo? Sejm przyjął ustawę

W środę Senat zajął się projektem ustawy o dopłatach do węgla. Przypominamy, kto może liczyć na to wsparcie.

23 czerwca Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie konsumentów przed wysokimi cenami węgla. W środę nowymi przepisami zajął się Senat. Głosowanie nad ustawą zostanie przeprowadzone na koniec posiedzenia izby. Później projekt trafi na biurko prezydenta, a po 14 dniach od jego podpisu ustawa wejdzie w życie.

Senatorka PiS Maria Koc uważa, że dzięki tej ustawie Polacy będą mogli kupić węgiel po rozsądnej cenie. Stwierdza, że jest to konkretna pomoc, która trafi przede wszystkim do najbiedniejszych Polaków.

Zdaniem senatora KO Leszka Czarnobaja ustawa jest niesprawiedliwa. Jak zauważył, z pomocy tej na tych samych zasadach skorzystają zarówno osoby, które mają dochody w wysokości 15 tys. zł miesięcznie, jak i ci, którzy osiągają dochody w wysokości 3 tys. zł miesięcznie.

Zobacz wideo Rządowy projekt dopłat do węgla powinien trafić do kosza?

Dopłaty do węgla. Niecały tysiąc złotych za tonę opału. Kupujący nie muszą składać wniosków

Ustawa przewiduje, że gospodarstwa domowe, wspólnoty oraz spółdzielnie będą mogły kupić węgiel w cenie 996,60 zł brutto za tonę (cena węgla na rynku dochodziła ostatnio do ponad 3 tys. zł za tonę). Jest to ubiegłoroczna stawka. Każdemu z gospodarstw w podanej kwocie będzie przypadało do trzech ton węgla.

Wsparciem objęte są gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków:

  • kocioł na paliwo stałe;
  • kominek;
  • kozę;
  • ogrzewacz powietrza;
  • trzon kuchenny;
  • piecokuchnię;
  • kuchnię węglową;
  • piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem.

Dopłaty do węgla 2022. Rekompensata dla sprzedawców. Komu przysługuje?

Sprzedawcy węgla, którzy zaoferują klientom surowiec po ustawowej stawce, dostaną rekompensaty w wysokości 1073,13 zł za tonę. Nowe prawo zakłada, że na rekompensaty w tym i przyszłym roku zostaną przeznaczone 3 mld zł. Uprawnionymi do uzyskania dotacji na węgiel będą przedsiębiorcy:

  • wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw stałych;
  • ci, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny w celach grzewczych wynosiła 4,3 mln, z czego w 3,8 mln był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń. Według wyliczeń MKiŚ łączne zużycie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych sięgnęło 7,4 mln ton.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: