Stopy procentowe rosną. Przed nami ostatnie wzrosty? Ekspert: Może nas czekać większa porcja podwyżki

- To nie koniec zacieśniania polityki monetarnej. Trzeba spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych - ocenia w rozmowie z Gazetą.pl prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomista powiedział, że "podwyżka będzie na pewno we wrześniu i może jeszcze w październiku".

Rada Polityki Pieniężnej podjęła w czwartek decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej NBP o 50 pb. Od piątku główna stopa procentowa będzie wynosić 6,50 proc. To już dziesiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu.

Więcej informacji gospodarczych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

RPP podnosi stopy procentowe. Ekspert komentuje: To nie koniec zacieśniania polityki monetarnej

- Moją pierwszą prognozą była podwyżka o 50 pb - powiedział prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej w rozmowie z Gazetą.pl. I dodał: "To nie koniec zacieśniania polityki monetarnej. Trzeba spodziewać się kolejnych podwyżek stóp". Następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 7 września 2022 r.

Ile jeszcze podwyżek stóp procentowych przed nami? - Podwyżka będzie na pewno we wrześniu i może jeszcze w październiku - ocenia ekonomista. - Jeśli nastąpi większa porcja podwyżki stóp procentowych, to przy przedostatniej lub ostatniej podwyżce w tym cyklu - dodał.

- Rada Polityki Pieniężnej musiała dojść do wniosku, że zwiększenie poziomu głównej stopy procentowej na pewno by nie przeciwdziałało osłabieniu się złotego, na pewno byłoby niekorzystne dla kredytobiorców i na pewno nie sprzyjałoby wzrostowi gospodarczemu - skomentował czwartkową decyzję RPP prof. Marian Noga.

Złoty traci po podwyżce stóp procentowych. Euro kosztuje prawie 4,80 zł [KURSY WALUT]

Po dzisiejszej decyzji o podniesieniu stóp procentowych złoty zaliczył mocny spadek, po czym częściowo odrobił straty. Według aktualnych kursów walut (czwartek o godz. 17:45), za jedno euro należy zapłacić 4,78 zł. Dolar kosztuje 4,71 zł, a za franka szwajcarskiego zapłacimy 4,84 zł. Z kolei funt szterling jest po 5,65 zł

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo "Co tak drogo?" Jedzenie poza domem
Więcej o: