RPP pociągnęła za lejce. Stopy procentowe rosną, ale słabiej

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe - tym razem o 50 pb. Tym samym cykl podwyżek rozpoczęty jesienią zeszłego roku jest kontynuowany. - Znaczna część posiadaczy kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem jest już zmęczona cyklicznymi podwyżkami stóp, które coraz trudniej zaplanować w domowym budżecie - komentuje Jakub Kucharek, starszy ekspert finansowy Lendi.

Rada Polityki Pieniężnej podczas czwartkowego posiedzenia podjęła decyzję w sprawie kluczowego wskaźnika, od którego zależy wysokość rat kredytów hipotecznych. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (referencyjna) została podniesiona o 50 punktów bazowych do poziomu 6,50 proc.
To już dziesiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu.

Stopy procentowe po czwartkowej decyzji RPP wyniosą:

  • stopa referencyjna 6,50 procent w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,00 procent w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,00 procent w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,55 procent w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,60 procent w skali rocznej.

Uchwała RPP wejdzie w życie w piątek 8 lipca 2022 r.

Zobacz wideo "Co tak drogo?". Nowy cykl Gazeta.pl sprawdza jedzenie poza domem

Tym samym RPP kontynuuje cykl podwyżek, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. Wówczas główna stopa NBP poszła w górę z 0,10 proc. do 0,50 proc.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Słaby złoty powodem decyzji RPP?

Jeszcze przed podjęciem decyzji przez RPP eksperci ostrzegali, że powodem podniesienia stóp może być m.in. słaby kurs złotego. - Psują się fundamenty złoty: oparty o konsumpcję wzrost PKB i drogie surowce pogłębiają deficyt w bilansie handlowym; RPP złagodziła retorykę mimo silnych ryzyk inflacyjnych. U sąsiadów podobne zachowania wywołały silne osłabienie forinta, korony czeskiej (interwencje), potem podwyżki 180-125 punktów bazowych - pisali w swojej analizie ekonomiści ING BSK.

Podwyżki o przynajmniej 100 punktów bazowych oczekiwał członek RPP Ludwik Kotecki, który zaliczany jest do największych jastrzębi w Radzie. Dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander Bank Polska Piotr Bielski spodziewał się podwyżki na poziomie 75 punktów bazowych. 

Stopy procentowe i raty kredytów w górę

Decyzja RPP będzie dla kredytobiorców bolesna. Poziom stopy referencyjnej bezpośrednio wpływa na wysokość rat. Jest to szczególnie widoczne dla osób, które bankowy dług zaciągnęły stosunkowo niedawno.

- Znaczna część posiadaczy kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem jest już zmęczona cyklicznymi podwyżkami stóp, które coraz trudniej zaplanować w domowym budżecie - wyjaśnia Jakub Kucharek, starszy ekspert finansowy Lendi.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: