Rada Polityki Pieniężnej podczas czwartkowego posiedzenia podjęła decyzję w sprawie kluczowego wskaźnika, od którego zależy wysokość rat kredytów hipotecznych. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (referencyjna) została podniesiona o 50 punktów bazowych do poziomu 6,50 proc.
To już dziesiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu.
Stopy procentowe po czwartkowej decyzji RPP wyniosą:
Uchwała RPP wejdzie w życie w piątek 8 lipca 2022 r.
Tym samym RPP kontynuuje cykl podwyżek, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. Wówczas główna stopa NBP poszła w górę z 0,10 proc. do 0,50 proc.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Jeszcze przed podjęciem decyzji przez RPP eksperci ostrzegali, że powodem podniesienia stóp może być m.in. słaby kurs złotego. - Psują się fundamenty złoty: oparty o konsumpcję wzrost PKB i drogie surowce pogłębiają deficyt w bilansie handlowym; RPP złagodziła retorykę mimo silnych ryzyk inflacyjnych. U sąsiadów podobne zachowania wywołały silne osłabienie forinta, korony czeskiej (interwencje), potem podwyżki 180-125 punktów bazowych - pisali w swojej analizie ekonomiści ING BSK.
Podwyżki o przynajmniej 100 punktów bazowych oczekiwał członek RPP Ludwik Kotecki, który zaliczany jest do największych jastrzębi w Radzie. Dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander Bank Polska Piotr Bielski spodziewał się podwyżki na poziomie 75 punktów bazowych.
Decyzja RPP będzie dla kredytobiorców bolesna. Poziom stopy referencyjnej bezpośrednio wpływa na wysokość rat. Jest to szczególnie widoczne dla osób, które bankowy dług zaciągnęły stosunkowo niedawno.
- Znaczna część posiadaczy kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem jest już zmęczona cyklicznymi podwyżkami stóp, które coraz trudniej zaplanować w domowym budżecie - wyjaśnia Jakub Kucharek, starszy ekspert finansowy Lendi.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina