Shinzo Abe, były premier Japonii, został dwukrotnie postrzelony w piątek (8 lipca) przez zamachowca w trakcie, gdy przemawiał. W wyniku doznanych obrażeń mężczyzna zmarł, chociaż lekarze próbowali go ratować. Abe miał 67 lat. Jako przywódca Japonii zasłynął z nieoczywistych rozwiązań ekonomicznych. Jego wizja została doceniona, niemniej reformy nie odniosły pożądanych efektów.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Shinzo Abe pełnił funkcję premiera Japonii dwukrotnie - najpierw tylko przez rok - od września 2006 do września 2007, następnie przez osiem lat - od 2012 do 2020 roku. Ustąpił z urzędu z powodów zdrowotnych - zmagał się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Shinzo Abe pochodził z szanowanej rodziny - z pieniędzmi, tradycjami i siecią kontaktów. Ojciec był ministrem spraw zagranicznych, a wujek Nobusuke Kishi premierem Japonii pod koniec lat 50. Abe odebrał dobre wykształcenie - ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Seikei w Musashino. Najpierw wiązał karierę z biznesem, później został sekretarzem gabinetu swojego ojca, aby ostatecznie, z ramienia Partii liberalno-Demokratycznej, zostać premierem Japonii.
Pierwsza kadencja Abego trwała zaledwie rok. Zrezygnował z powodu problemów zdrowotnych. Za drugim razem jednak na dłużej osiadł na stanowisku premiera Japonii - jednak ponownie odszedł ze stanowiska ze względu na zły stan zdrowia.
- Przepraszam z głębi mojego serca, że pomimo poparcia ze strony Japończyków opuszczam swoje stanowisko na rok przed zakończeniem mojej kadencji, w trakcie pandemii koronawirusa - mówił w 2020 roku, podając się do dymisji. Podkreślał jednak, że przez chorobę nie jest w stanie podejmować najlepszych możliwych decyzji.
Shinzo Abe był politykiem, który najdłużej bez żadnej przerwy sprawował urząd premiera Japonii. Pobił rekord Eisaku Sato sprawującego swoją funkcję od 1964 do 1972 r.
Jeszcze za życia Abe stał się legendą dla ekonomistów na całym świecie. Jego podejście do gospodarki, inspirowane szkołą makroekonomiczną Johna Maynarda Keynesa, który postulował zwiększenie wydatków państwa i ingerowanie w wolny rynek w celu ożywiania gospodarki, okazało się nieskuteczne. Było jednak na tyle oryginalne, że na jego cześć nazwano je "abenomiką". Abe zaproponował tzw. reformę trzech strzałów, jak opisuje businessinsider.com.pl. Metoda miała polegać na:
Celem było utrzymanie inflacji - to się jednak nie udało.
Do zamachu na byłego premiera Japonii doszło w piątek 8 lipca. Shinzo Abe został postrzelony w czasie wiecu przed niedzielnymi wyborami do wyższej izby parlamentu w mieście Nara, w zachodniej części Japonii. Przed godz. 11:00 polskiego czasu przekazano informację o śmierci byłego szefa japońskiego rządu. Zamachowca ujęto na miejscu morderstwa. To 42-letni mężczyzna - Yamagami Tetsuya, były żołnierz. Policjantom powiedział, że planował zabić polityka.
*****
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.