Izba Dyscyplinarna kończy działalność. Ile nas kosztowała?

Koniec działalności Izby Dyscyplinarnej. Od listopada kara za każdy dzień jej funkcjonowania wynosiła 1 milion euro. Tak orzekł TSUE.

Likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego od rządu Prawa i Sprawiedliwości, który nie chciał się na to zgodzić, domagała się Komisja Europejska. W efekcie spór na korzyść Brukseli rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Za niewykonanie wyroku nałożył na Polskę karę - 1 milion euro za każdy dzień funkcjonowania Izby - od 3 listopada.   

Łącznie Polska powinna zapłacić już prawie 1 miliard 220 milionów złotych - licząc po aktualnym kursie euro. 

Zobacz wideo Łukasz Mejza puszcza nagranie z Tuskiem w Sejmie. "Brakuje tylko, żeby pan założył biuro podróży Tusk travel i pielgrzymki organizował, najlepiej do Berlina"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Andrzej DudaKE o ustawie prezydenckiej ws. SN: Nie usuwa wszystkich zaskarżonych wad

Koniec Izby Dyscyplinarnej

Polski rząd w końcu zmienił przepisy. W piątek, 15 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym i innych ustawach, dotycząca zmian w systemie sądownictwa. To tzw. kamienie milowe, uzgodnione z Komisją Europejską. Chodzi o warunki, które postawiono naszemu krajowi w kwestii praworządności, aby wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy była możliwa. Więcej w poniższym artykule: 

Kraje UE zatwierdziły polski KPO. Polska odwołała blokadę globalnego podatkuKraje UE zatwierdziły polski KPO. Polska odwołała blokadę globalnego podatku

Zmiany, które wchodzą w życie, to m.in. zaproponowana przez Andrzeja Dudę dwuetapowa procedura tworzenia składu nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Powoływanie sędziów ma polegać najpierw na losowaniu 33 kandydatów z grona 90 sędziów Sądu Najwyższego, a następnie na wybraniu spośród nich 11 członków izby - decyzję ma podejmować prezydent.

Sędziowie będą orzekać przez pięć lat (będą zatrudnieni na pół etatu), jednocześnie zasiadając w macierzystej izbie. Od losowania i decyzji prezydenta będzie zależeć ilu sędziów Izby Dyscyplinarnej znajdzie się w nowej IOZ.

***********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: