Likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego od rządu Prawa i Sprawiedliwości, który nie chciał się na to zgodzić, domagała się Komisja Europejska. W efekcie spór na korzyść Brukseli rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Za niewykonanie wyroku nałożył na Polskę karę - 1 milion euro za każdy dzień funkcjonowania Izby - od 3 listopada.
Łącznie Polska powinna zapłacić już prawie 1 miliard 220 milionów złotych - licząc po aktualnym kursie euro.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Polski rząd w końcu zmienił przepisy. W piątek, 15 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym i innych ustawach, dotycząca zmian w systemie sądownictwa. To tzw. kamienie milowe, uzgodnione z Komisją Europejską. Chodzi o warunki, które postawiono naszemu krajowi w kwestii praworządności, aby wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy była możliwa. Więcej w poniższym artykule:
Zmiany, które wchodzą w życie, to m.in. zaproponowana przez Andrzeja Dudę dwuetapowa procedura tworzenia składu nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Powoływanie sędziów ma polegać najpierw na losowaniu 33 kandydatów z grona 90 sędziów Sądu Najwyższego, a następnie na wybraniu spośród nich 11 członków izby - decyzję ma podejmować prezydent.
Sędziowie będą orzekać przez pięć lat (będą zatrudnieni na pół etatu), jednocześnie zasiadając w macierzystej izbie. Od losowania i decyzji prezydenta będzie zależeć ilu sędziów Izby Dyscyplinarnej znajdzie się w nowej IOZ.
***********
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.