Aktywiści działający na rzecz uchodźców od początku kryzysu migracyjnego (jesień 2021) na granicy polsko-białoruskiej informowali o dramatycznej sytuacji emigrantów. I to się nie zmienia. "Kryzys humanitarny trwa, zdrowie i życie wielu osób uchodźczych jest nadal zagrożone. Polskie służby wypychają nielegalnie całe rodziny uchodźcze na stronę białoruską, gdzie grozi im przemoc i tortury ze strony białoruskich funkcjonariuszy" - czytamy w komunikacie opublikowanym w poniedziałek (18 lipca) przez Grupę Granica.
Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski "Ochrona polskiej granicy wschodniej" o wartości nominalnej 20 zł. 19 lipca 2022 r. wprowadzono go do obiegu. "Banknot wyemitowany zostanie w nakładzie do 80 tys. sztuk i będzie można go nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 130 zł" - czytamy w komunikacie NBP.
- Dzięki profesjonalizmowi i poświęceniu Straży Granicznej, policji i wojska polskiego działania reżimów Rosji i Białorusi są skutecznie powstrzymywane. Strzegący bezpieczeństwa Polski doskonale odróżniają rzeczywistych uchodźców od ochotniczych narzędzi agresji. Kunszt formacji strzegących terytorium naszego państwa znalazł swe potwierdzenie w odporności na codzienne prowokacje, a także w pełnym humanitaryzmu i empatii traktowaniu migrantów, również tych posługujących się przemocą - powiedział Artur Adamski, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Od 1 lipca można przebywać w pasie przygranicznym z Białorusią. Polska wprowadziła 2 września 2021 roku stan wyjątkowy, by "przeciwdziałać migracji obywateli państw trzecich z terytorium Białorusi". Skutek tego, to uniemożliwienie dziennikarzom relacjonowanie tego, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, utrudnienie bądź uniemożliwienie organizacjom humanitarnym czy też lekarzom-ochotnikom udzielania pomocy osobom uchodźczym. Stan wyjątkowy obowiązywał w 183 przygranicznych miejscowościach położonych blisko granicy na obszarze województw podlaskiego i lubelskiego do 30 listopada. Następnie, na mocy znowelizowanej ustawy o ochronie granicy, szef MSWiA wprowadził w drodze rozporządzenia strefę zakazu przebywania w kilkukilometrowym pasie przygranicznym. Decyzje wchodziły w życie 1 grudnia i 1 marca.
Polskie władze argumentują zniesienie zakazu przebywania w strefie przygranicznej tym, że niemal gotowa jest fizyczna bariera na granicy. Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska wyjaśniła, że jedyne ograniczenie będzie dotyczyło bezpośredniego sąsiedztwa linii granicy biegnącej w województwie podlaskim. - W związku z instalacją systemów elektronicznych na barierze, jest 200-metrowy pas, gdzie będzie zakaz wejścia. Prosimy o przestrzeganie tego zakazu, naruszenie będzie karane mandatami - zapowiedziała por. Michalska.
Przeczytaj więcej informacji z kraj na stronie głównej Gazeta.pl
Mówiące o tym zakazie rozporządzenie wojewody podlaskiego ma obowiązywać do 15 września i nie będzie dotyczyło krótkich odcinków granicznych rzek Świsłocz oraz Istoczanka. Zakazu przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy nie będzie w województwie lubelskim, gdyż tam naturalną granicę stanowi rzeka Bug.
*********
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.