Kędzierzyn-Koźle. 15 tys. zł mandatu dla dwójki rowerzystów. Chcieli uciec policji, teraz słono zapłacą

Dwóch rowerzystów zostało zatrzymanych we wtorek wieczorem przez policjantów z Kędzierzyna-Koźla po tym, jak zwrócili ich uwagę swoim sposobem jazdy. Początkowo kobieta i mężczyzna próbowali odjechać, ignorując mundurowych, jednak finalnie i tak nie udało im się uciec. Teraz słono zapłacą za swój wybryk.

Łącznie 15 tysięcy złotych mandatu dostali nietrzeźwi rowerzyści zatrzymani przez funkcjonariuszy drogówki z Kędzierzyna-Koźla (województwo opolskie). We wtorek wieczorem podczas kontroli prędkości policjanci zauważyli dwoje rowerzystów, których sposób jazdy budził podejrzenia, że mogą być pod wpływem alkoholu.

Zobacz wideo Potrącił pieszych na przejściu i uciekł. Teraz może spędzić 12 lat w więzieniu

Kędzierzyn Koźle. Rowerzyści próbowali uciec policjantom

Sierżant sztabowa Monika Frąckowiak z policji w Kędzierzynie-Koźlu powiedziała IAR, że rowerzyści nie chcieli zatrzymać się do kontroli, ominęli policjantów i próbowali odjechać. Zatrzymali się dopiero kiedy funkcjonariusze pojechali za nimi radiowozem na sygnale. Badanie alkomatem wykazało, że 32-letnia kobieta miała blisko półtora promila, a 42-letni mężczyzna - blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Każdy z rowerzystów otrzymał mandat po 7 i pół tysiąca złotych: 2 i pół tysiąca złotych za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości i 5 tysięcy złotych za niezastosowanie się do polecenia policjanta w celu uniknięcia kontroli.

Śmigłowiec LPR (zdjęcie ilustracyjne) Półtoraroczne dziecko wpadło do basenu. W akcji śmigłowiec LPR

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Zgodnie z polskim prawem, wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu:

  • stan "wskazujący na spożycie alkoholu" - gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza;
  • stan nietrzeźwości - gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia do przekraczającego tę wartość lub gdy zawartość alkoholu w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna do pięciu tys. zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może wynosić od pół roku do trzech lat. W przypadku zakazu trwającego powyżej roku - przed otrzymaniem zwrotu prawa jazdy osoba musi ponownie odbyć egzamin na prawo jazdy. 

Podkarpacie. Ktoś wbija gwoździe w drzewa przeznaczone do wycinki. Leśnicy: To terroryzm Podkarpacie. Śmiertelne pułapki na drzewach do wycinki. "Terroryzm"

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może natomiast orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat, a w przypadku, gdy kierujący w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek śmiertelny, zakaz może zostać nałożony dożywotnio. Dodatkowo sąd orzeka również przekazanie środków pieniężnych na rzecz organizacji społecznej lub instytucji zajmującej się pomocą ofiar wypadków drogowych. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: