Dodatek węglowy. Od kiedy i do kiedy można składać wnioski? 3 tys. zł dofinansowania [ZASADY]

Dodatek węglowy to 3 tys. zł dofinansowania dla wszystkich gospodarstw domowych, które ogrzewają się węglem. Przysługuje on również tym osobom, które już zdążyły zaopatrzyć się w opał. Od kiedy i do kiedy można składać wnioski o pieniądze? Jakie są zasady? Wyjaśniamy.

Ustawa o dodatku węglowym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w czwartek 11 sierpnia. Dodatek ten przysługuje wszystkim gospodarstwom domowym, które ogrzewają się węglem lub paliwem węglopochodnym - nie ma progu dochodowego. Wsparcie wypłacane w kwocie 3 tysięcy złotych jest bezzwrotne i jednorazowe. 

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Dodatek węglowy. Kto może skorzystać?

Dodatek węglowy zostanie przyznany gospodarstwom, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, które są zasilane węglem lub paliwem zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, na co mieliśmy czas do 30 czerwca. Osoby, które tego nie zrobiły, muszą liczyć się z ewentualną karą. 

Gospodarstwo domowe to osoba fizyczna zamieszkująca i gospodarująca samotnie, osoby wspólnie zamieszkujące spokrewnione, niespokrewnione, lecz pozostające w faktycznym związku lub wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Jeśli wniosek o dodatek węglowy złoży więcej niż jedna osoba z gospodarstwa, zostanie ono przyznane temu, kto złożył go jako pierwszy. Co ważne, dodatek przysługuje też osobom, które zdążyły się już zaopatrzyć w surowiec na zimę. Pieniądze będą wypłacane w formie gotówkowej i będzie można je przeznaczyć tak naprawdę na dowolny cel - nie będzie to weryfikowane. 

Więcej informacji na temat dodatku węglowego znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatek węglowy. Od kiedy i do kiedy można składać wnioski?

Ustawa o dodatku węglowym wchodzi w życie na dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli 13 sierpnia 2022 roku. 10 sierpnia Rządowe Centrum legislacji opublikowało wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego, samorządy dostały pięć dni na ewentualne opinie dotyczące wzoru. System wypłat dodatku miał ruszyć jeszcze w sierpniu, a pierwsze pieniądze mają trafić do wnioskodawców we wrześniu. Oznacza to, że wnioski prawdopodobnie będzie można składać już w najbliższych dniach.

Zgodnie z ustawą, czas na złożenie pisma mamy maksymalnie do 30 listopada 2022 roku. Dodatek powinien zostać wypłacony najpóźniej do miesiąca od dnia złożenia wniosku. 

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy? Należy to zrobić w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która składa wniosek. Jego wzór znajdziesz w tekście poniżej:

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: