Olaf Scholz przeciw zakazowi wjazdu rosyjskich turystów do UE. "To wojna Putina, nie Rosjan"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził sprzeciw wobec pomysłu wprowadzenia zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej dla rosyjskich turystów. Chcą tego m.in. premierki Finlandii i Estonii. - To wojna Putina, nie narodu rosyjskiego - uważa jednak Scholz i przekonuje, że UE nie powinna utrudniać Rosjanom ucieczki od dyktatury,
To wojna Putina, nie narodu rosyjskiego. Musimy zrozumieć, że wiele osób wyjeżdża z Rosji, bo nie zgadza się z tamtejszym reżimem. Decyzje, które podejmujemy, nie powinny komplikować ucieczki od rosyjskiej dyktatury

- przekonywał kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas spotkania premierów państw nordyckich w Oslo, którego był gościem. Tym samym stanął w kontrze m.in. do premierki Estonii Kai Kallas i Finlandii Sanny Marin, które podczas spotkania wezwały do wprowadzenia zakazu wjazdu rosyjskich turystów na teren Unii Europejskiej.

Wizyta rosyjskiej delegacji w Donbasie Wojna w Ukrainie. Dmitrij Miedwiediew z wizytą w Donbasie

  • Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl
Zobacz wideo Węgry są uzależnione energetycznie od Rosji. Jakie mogą być tego skutki?

Będzie zakaz wiz turystycznych dla Rosjan?

Jak relacjonuje Deutsche Welle, Marin mówiła podczas szczytu, że nie jest właściwą sytuacja, w której Rosjanie mogą odwiedzać UE, a rosyjscy wojskowi zabijają ludzi w Ukrainie. Dodawała, że kwestia wymaga dalszego przedyskutowania przez państwa członkowskie UE. - To nie jest czarno-białe, są odcienie szarości - powiedziała. 

Wprawdzie Rosjanie nie mogę już podróżować do UE bezpośrednio z rosyjskich lotnisk, to wciąż mogą uzyskać wizy turystyczne krajów należących do strefy Schengen i dolecieć do nich z lotnisk m.in. w Finlandii, Estonii czy Łotwy, do których docierają drogą lądową. O niewydawanie wiz turystycznych Rosjanom apelowała w zeszłym tygodniu na Twitterze Kaja Kallas. - Pobyt w Europie to przywilej, nie prawa człowieka - przekonywała. 

Wizy Schengen mogą być wydawane na okres do 90 dni. Umożliwiają podróżowanie w celach turystycznych lub biznesowych. Rosjanom nie wydają ich już Estonia i Litwa, a Łotwa robi to tylko w wyjątkowych sytuacjach (śmierć najbliższego krewnego). 

Ministerstwo spraw zagranicznych w Helsinkach uważa, że Rosjanie wykorzystują Finlandię jako punkt tranzytowy w drodze na europejskie wakacje. Fiński rząd debatuje nad całkowitym zakazem wydawania wiz Rosjanom, jednak obawia się, że prawo krajowe nie daje takiej możliwości. 

Ewentualny zakaz wydawania wiz Schengen dla Rosjan ma być tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Pradze 31 sierpnia.

Steven Seagal Seagal bredzi u rosyjskiego propagandysty. "Rosja nie rozpoczęła wojny"

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: