Mikołaj Fidziński

Z next.gazeta.pl związany od 2016 r. Laureat nagrody NBP im. Władysława Grabskiego dla najlepszych dziennikarzy ekonomicznych w Polsce, w kategorii finanse osobiste i edukacja ekonomiczna (2015 r.). Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W kręgu moich zainteresowań dziennikarskich pozostają m.in. bankowość, finanse osobiste czy system emerytalny. Profil na Twitterze: @MikolajFidzinsk

Mikołaj Fidziński
 • ArcelorMittal w październiku wyłączy czasowo wielki piec. Powód? Kryzys. Jest porozumienie ze związkami

  ArcelorMittal w październiku wyłączy czasowo wielki piec. Powód? Kryzys. Jest porozumienie ze związkami

  Prawdopodobnie 8 października dojdzie do wygaszenia jednego z dwóch pieców huty ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. Spółka podaje kilka przyczyn, m.in. spadek zamówień w połączeniu z wysokimi cenami energii i gazu oraz uprawnień do emisji CO2. Przestój może potrwać od kilku tygodni do nawet pół roku. Zgodnie z uzgodnionym we wtorek porozumieniem pomiędzy zarządem huty a stroną związkową, pracownicy nie stracą pracy, choć może się okazać, że zarobią mniej niż do tej pory.

 • Bariera pękła. Dolar kosztuje już 5 zł. Pierwszy raz w historii

  Bariera pękła. Dolar kosztuje już 5 zł. Pierwszy raz w historii

  Kurs pary USD/PLN we wtorek około godziny 19 przebił psychologiczną barierę 5 zł. W ostatnich dniach powyżej 5 zł należało płacić także za franka szwajcarskiego. Rynkowe ceny z piątką z przodu wciąż obowiązują w przypadku brytyjskiego funta, który jednak zaliczał niedawno rekordy słabości.

 • Podatek od nadzwyczajnych zysków. Rząd może pójść na ostro. 'Karzemy spółki za to, że się rozwijały'

  Podatek od nadzwyczajnych zysków. Rząd może pójść na ostro. "Karzemy spółki za to, że się rozwijały"

  To, co działo się w poniedziałek wokół zapowiedzi podatku od nadzwyczajnych zysków, było tragifarsą. Królował festiwal przecieków, w tych naprawdę zaskakujących - jakoby podatek miał objąć w zasadzie wszystkie duże firmy, które osiągają w 2022 r. wysokie zyski. Na warszawskiej giełdzie zapanował ferment. - Mamy spółki, które mają teraz większe zyski i marże, ale głównie dzięki np. ekspansji zagranicznej czy osiągnięciu efektu skali, a nie wskutek wojny w Ukrainie. Przychodzimy i karzemy ich za to, że są dobrymi spółkami - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny portalu Strefainwestorow.pl.

 • Kursy walut niczym w sklepie z drobiazgami. Coraz bliżej 'wszystkiego po 5 zł'
 • Wiceministerka rodziny o polskiej demografii: 'Dramatycznie źle'. PiS pomoże? Patrzymy w dane
 • Rząd przydeptuje notowania na GPW zapowiedzią nowego podatku. Orlen, Tauron, PGE czy JSW mocno tracą
 • Kaczyński podyktował żądane oprocentowanie depozytów w bankach. Paru prezesów zapewne pilnie notowało

  Kaczyński podyktował żądane oprocentowanie depozytów w bankach. Paru prezesów zapewne pilnie notowało

  - Toczymy ciężką walkę o to, żeby banki dały dużo wyższe procenty na wszystkie depozyty - powiedział w sobotę w Oleśnicy prezes PiS Jarosław Kaczyński. Następnie podyktował oczekiwane przez siebie oprocentowanie - 2,5 proc. na ROR-ach, 6-7 proc. na lokatach 3-6 miesięcznych i 8 proc. na dłuższych. To kolejny raz, gdy rząd czy PiS sugerują bankom warunki lokat. Przynajmniej w tych kontrolowanych przez Skarb Państwa ta perswazja przynosi skutki.

 • Rząd zapowiada nowy podatek. Stawka? Aż 50 proc. 'W poniedziałek szykuj się na cięcie przyszłej emerytury'

  Rząd zapowiada nowy podatek. Stawka? Aż 50 proc. "W poniedziałek szykuj się na cięcie przyszłej emerytury"

  Aż 50 proc. - tyle ma wynieść stawka podatku od nadzwyczajnych zysków, którą w weekend zapowiedział rząd. Jak wyjaśniał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, daniną mają zostać objęte "spółki, które w czasach kryzysu, często nie z własnej woli, generują dużo wyższe zyski". To ten podatek, o którym w maju mówił premier Mateusz Morawiecki, ale nie w kontekście polskich spółek, ale Norwegów "żerujących na wojnie w Ukrainie".

 • Nie, kolejne numery banknotów z bankomatu nie są dowodem, że 'drukują na potęgę'

  Nie, kolejne numery banknotów z bankomatu nie są dowodem, że "drukują na potęgę"

  Co pewien czas w mediach społecznościowych można natknąć się na zdjęcia kilku banknotów z kolejnymi numerami seryjnymi. Zwykle opatrzone są one sugestią, iż jest to dowód na dodruk pieniądza przez rząd czy NBP. To błędne myślenie. Nawet jeśli w gospodarce dochodzi do "dodruku" pieniądza, to drukarki mają z tym niewiele wspólnego.

 • Rosjanie uciekają z kraju i... szukają pracy w Polsce. 'Widzimy wzrost zainteresowania aż o 600 proc.'
 • Okres zagrożenia w elektroenergetyce - co oznacza? Blackoutu ma nie być, ale 'sytuacja jest poważna'
 • Ogłoszono 'okres zagrożenia' w polskiej energetyce. 'Brak wystarczającej rezerwy w systemie'
 • Bezrobocie rejestrowane w Polsce jeszcze spada. Tak niskie nie było od 1990 r.
 • Na opis załamania w 'hipotekach' chyba zaraz zabraknie słów. 'Zapaść przeradza się w apokalipsę'
 • Morawiecki i Sasin biją się na węgiel. 'Podają sobie odbezpieczony granat. Pytanie, komu wybuchnie'

  Morawiecki i Sasin biją się na węgiel. "Podają sobie odbezpieczony granat. Pytanie, komu wybuchnie"

  - To wygląda w ten sposób, że oni trzymają odbezpieczony granat i podają sobie jeden drugiemu. Pytanie, komu wybuchnie ten granat w dłoni - powiedział na TVN24 dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski. Komentował spór między Mateuszem Morawieckim a wicepremierem i ministrem aktywów państwowych, Jackiem Sasinem. Jak wynika z ustaleń Gazeta.pl, między premierem a Sasinem w ostatnich dniach wielokrotnie dochodziło do spięć. Ten drugi ma wprost dążyć do usunięcia Morawieckiego ze stanowiska.

 • Ministerka finansów mówi o szczycie inflacji. Ekonomiści zerknęli w dane. 'Nie ma żadnych dobrych wieści'

  Ministerka finansów mówi o szczycie inflacji. Ekonomiści zerknęli w dane. "Nie ma żadnych dobrych wieści"

  "Nie ma tu żadnych dobrych wiadomości, dane za sierpień wytrącają z ręki wszystkie pozostałe argumenty za szczytem inflacji bazowej w tym roku" - piszą ekonomiści banku Pekao. Tzw. inflacja bazowa - tj. po wyłączeniu cen energii i żywności - wyniosła w sierpniu rekordowe 9,9 proc. Inflacja superbazowa - tj. bazowa, ale jeszcze z wyłączeniem cen regulowanych - zbliża się w pobliże 12 proc. Czy w takich warunkach spełnią się prognozy ministerki finansów i prezesa NBP o tym, że inflacja w Polsce już jest w okolicach swojego szczytu?

 • Frank szwajcarski tym razem ostro tanieje. Było już ponad 5 zł, teraz jest grubo poniżej

  Frank szwajcarski tym razem ostro tanieje. Było już ponad 5 zł, teraz jest grubo poniżej

  Frank szwajcarski potaniał w czwartek o ponad 10 gr. Rano kosztował nawet 5,04 zł, po południu jego cena zjechała do ok. 4,91 zł. Ruch wywołał zaskoczenie części obserwatorów, szczególnie dlatego, że nastąpił już po podwyżce stóp w Szwajcarii. Łukasz Zembik, kierownik Departamentu Analiz w Oanda TMS Brokers, w rozmowie z Gazeta.pl ocenia, że osłabnięcie franka to efekt odreagowania rynku.

 • Stopy procentowe w Szwajcarii znów ostro w górę. Fatalne wieści dla frankowiczów

  Stopy procentowe w Szwajcarii znów ostro w górę. Fatalne wieści dla frankowiczów

  Szwajcarski Bank Narodowy podniósł na czwartkowym posiedzeniu główną stopę procentową z -0,25 proc. do 0,50 proc., tj. aż o 75 punktów bazowych. Tym samym po blisko ośmiu latach kończy się w Szwajcarii okres ujemnych stóp procentowych. Podwyżka stóp to oczywiście fatalna wiadomość dla frankowiczów w Polsce, bo to podbije raty ich kredytów. A te i tak są rekordowo wysokie, bo kurs franka przebił w środę poziom 5 zł (choć po decyzji szwajcarskiego banku centralnego spadł poniżej tej granicy).

 • Kaczyński się wścieknie. Załamanie u deweloperów. Nowych mieszkań będzie jak na lekarstwo
 • Frank po 5 zł, frankowicze w opałach. W ostatnich latach PiS się na nich solidnie wypiął