Mikołaj Fidziński

Z next.gazeta.pl związany od 2016 r. Laureat nagrody NBP im. Władysława Grabskiego dla najlepszych dziennikarzy ekonomicznych w Polsce, w kategorii finanse osobiste i edukacja ekonomiczna (2015 r.). Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W kręgu moich zainteresowań dziennikarskich pozostają m.in. bankowość, finanse osobiste czy system emerytalny. Profil na Twitterze: @MikolajFidzinsk

Mikołaj Fidziński
 • Rewolucja w obligacjach skarbowych. Rząd będzie pożyczał od Polaków na dużo wyższy procent [WYKRES DNIA]

  Rewolucja w obligacjach skarbowych. Rząd będzie pożyczał od Polaków na dużo wyższy procent [WYKRES DNIA]

  Ministerstwo Finansów od czerwca istotnie poprawia ofertę detalicznych obligacji skarbowych, czyli kierowanych do zwykłych Kowalskich. Powody? Skoro rząd rzucił kamieniem w banki, przekonując, że te wyzyskują Polaków na lokatach, to wypadało, żeby sam tego nie robił na obligacjach. W tle jest także m.in. próba walki z inflacją i nie najlepsze zainteresowanie obligacjami inwestorów instytucjonalnych.

 • Dlaczego inflacja wynosi (jeszcze) 'tylko' 12,4 proc., skoro wszystko tak drożeje? Patrzymy w dane

  Dlaczego inflacja wynosi (jeszcze) "tylko" 12,4 proc., skoro wszystko tak drożeje? Patrzymy w dane

  We wtorek 31 maja GUS poda szybki szacunek inflacji za maj. Wszystko wskazuje na to, że będzie on jeszcze wyższy niż ten kwietniowy, który wyniósł 12,4 proc. Na horyzoncie nie tylko kolejne podwyżki, ale i kilka lat z wyraźnie podwyższonym tempem wzrostu cen. A i w te 12,4 proc. nie wszyscy dowierzają, np. były premier Donald Tusk przekonuje, że "prawdziwa inflacja" jest niemal dwukrotnie wyższa.

 • Benzyna dotkliwie drożeje, cena diesla w dół. Dlaczego? Ekspert ma wyjaśnienie, a rząd nie daje nadziei

  Benzyna dotkliwie drożeje, cena diesla w dół. Dlaczego? Ekspert ma wyjaśnienie, a rząd nie daje nadziei

  W ciągu ostatniego miesiąca średnia cena benzyny "95" na stacjach w Polsce poszła w górę o ok. 85 gr za litr, z kolei diesel potaniał o ok. 15 gr. Efekt? Benzyna jest już droższa od oleju napędowego, choć jeszcze niedawno sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Dlaczego? Jak wyjaśnia Dawid Czopek, zarządzający Polaris FIZ, to przede wszystkim efekt ruszającego sezonu wakacyjnego.

 • Dzień Matki. Polki boją się, że nie połączą pracy i domu. Realia nie pomagają [WYKRES DNIA]
 • Polska dostanie pieniądze z KPO? Na razie liczy straty. Na liczniku ponad 23 mld zł, a to nie koniec
 • Rząd przyszykował fortel na opozycję. Sejm zajmie się wyłomem w konstytucyjnej regule długu
 • Noblista krytycznie o podwyżkach stóp. 'Zabijanie gospodarki nie rozwiąże problemu inflacji'
 • Norwegia ciuła kasę na gorsze czasy. To z tej poduszki Morawiecki chce uszczknąć coś dla Ukrainy

  Norwegia ciuła kasę na gorsze czasy. To z tej poduszki Morawiecki chce uszczknąć coś dla Ukrainy

  Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że Norwegia "pośrednio żeruje" na wojnie w Ukrainie. Oczekuje, że powinna podzielić się wpływami z ropy i gazu. Środki te od lat nie są "przejadane" przez Norwegią na bieżące wydatki, ale trafiają do Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego. Ten inwestuje je na całym świecie, w tym w Polsce. Obecnie jego rynkowa wartość to niespełna 11,8 bln koron norweskich, czyli ok. 1,2 bln dolarów (ponad 5 bln złotych).

 • Morawiecki chce nowego podatku. Czym jest windfall tax? To o to chodzi w 'żerujących Norwegach'

  Morawiecki chce nowego podatku. Czym jest windfall tax? To o to chodzi w "żerujących Norwegach"

  Morawiecki mówi o Norwegach "żerujących na wojnie w Ukrainie", a ministerka finansów dodaje: "to właściwy czas, aby zacząć głośno mówić o 'solidarity windfall tax'". Koncepcja zakłada jednorazowe opodatkowanie nadzwyczajnych zysków. Rozmawia się o niej także m.in. w Wielkiej Brytanii. Pojawia się pytanie, czy na polskim podwórku też nie ma państwowych spółek, które - używając premierowskiej nomenklatury - "żerują" na wojennym dramacie.

 • Sprzedaż detaliczna w kwietniu bije rekord. '1-2 mln konsumentów z reklamówką w ręku'

  Sprzedaż detaliczna w kwietniu bije rekord. "1-2 mln konsumentów z reklamówką w ręku"

  Sprzedaż detaliczna w Polsce w kwietniu br. urosła rok do roku aż o 33,4 proc. w ujęciu cen bieżących oraz 19 proc. po odjęciu efektu inflacji (tj. w cenach stałych). Ten pierwszy odczyt jest najwyższy w historii badań GUS. Ekonomiści zwracają uwagę, że bardzo wysoka dynamika sprzedaży detalicznej to m.in. efekt bazy (punktem odniesienia był lockdownowy kwiecień 2021 r.) oraz migracji z Ukrainy.

 • Inflacja 20 proc.? Sasin: Nie przewiduję. Pod koniec roku zacznie spadać, musimy to przetrzymać
 • Wielki skok cen w skupach. Inflacja producencka też trwoży. 'Wykres wygląda jakby miał się przewrócić'

  Wielki skok cen w skupach. Inflacja producencka też trwoży. "Wykres wygląda jakby miał się przewrócić"

  Inflacja producencka w Polsce w kwietniu wyniosła aż 23,3 proc. To zdecydowanie najwyższy odczyt w XXI wieku. Inflacja producencka jest traktowana jako wskaźnik, co dalej będzie działo się z inflacją konsumencką - czyli cenami na rachunkach czy sklepowych półkach. Złych wieści inflacyjnych jest więcej. Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w kwietniu aż o 45 proc. rok do roku. Najnowsze dane z rynku pracy utwierdzają z kolei ekonomistów w przekonaniu, że wciąż rozkręca się nam spirala cenowo-płacowa.

 • Wyścig pensji i inflacji rozpala do czerwoności. Tak mocno płace nie wzrosły od 22 lat
 • Zamiennik dla WIBOR-u trafił do konsultacji. Ale czy WIRD to niższe raty? To nie jest pewne

  Zamiennik dla WIBOR-u trafił do konsultacji. Ale czy WIRD to niższe raty? To nie jest pewne

  GPW Benchmark - spółka córka Giełdy Papierów Wartościowych, opublikowała dokument konsultacyjny "Transakcyjne Wskaźniki Referencyjne Stopy Procentowej". Brzmi nudno, ale to właśnie on zawiera opis stopy WIRD, która miałaby zastąpić WIBOR - stawkę, od której zależą raty kredytów. Rząd obiecuje, że nowy wskaźnik obniży poziom rat, ale prezes GPW zauważa, że sama zmiana WIBOR-u na WIRD tego nie sprawi.

 • Sri Lanka bankrutuje po raz pierwszy w swojej historii. Kraj pogrąża się w chaosie i kryzysie

  Sri Lanka bankrutuje po raz pierwszy w swojej historii. Kraj pogrąża się w chaosie i kryzysie

  Sri Lanka staje się niewypłacalna. To pierwszy raz w historii tego państwa - donoszą BBC i agencja Bloomberga. Władze Sri Lanki już miesiąc temu ogłosiły, że nie uregulują zobowiązań wymagalnych 18 kwietnia. Formalnie jednak miały jeszcze 30 dni, żeby z opóźnieniem wypłacić inwestorom kupony bez większych konsekwencji. Cudu nie było i w środę ostatecznie czas minął. Szef banku centralnego mówi o "prewencyjnej niewypłacalności" kraju.

 • Import z Rosji w marcu najwyższy od lat. Tusk 'uderzony informacją', Fogiel mu odpowiada

  Import z Rosji w marcu najwyższy od lat. Tusk "uderzony informacją", Fogiel mu odpowiada

  Import towarów z Rosji do Polski wyniósł w marcu ponad 12,2 mld zł. To najwięcej od lat. Przyczyn należy szukać m.in. we wzroście cen, ale też zapewne we wzmożonych zakupach przed wprowadzeniem sankcji. - To jest rzecz naprawdę niebywała - komentował w środę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. - Polska jest krajem o gospodarce rynkowej, prywatne firmy podejmują decyzje same - odpowiadał mu wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

 • Już w dziewięciu krajach UE dwucyfrowa inflacja. Tak, w Polsce też. W jednym już blisko 20 proc.
 • Wakacje kredytowe z ważnymi zmianami. Rząd rezygnuje z 'programu Rentier Plus'

  Wakacje kredytowe z ważnymi zmianami. Rząd rezygnuje z "programu Rentier Plus"

  We wtorek 17 maja rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej wsparcia kredytobiorców. Wynika z niego, że wakacje kredytowe będą dostępne wyłącznie dla osób, które zaciągnęły kredyty dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Pierwotnie Ministerstwo Finansów planowało, aby z wakacji kredytowych mogli skorzystać także m.in. inwestorzy, którzy zadłużyli się, by nabyć nieruchomości pod wynajem.

 • Rząd przyjął projekt ustawy ws. wakacji kredytowych. W takiej formie to jawny śmiech w twarz Glapińskiego
 • PKB Polski ze zjawiskowym skokiem. Tyle że to dane z lusterka wstecznego. Przed nami wertepy