Komisja Europejska potrąciła Polsce 30 mln euro. Licznik kar rośnie - łącznie to już blisko miliard zł

W sierpniu Komisja Europejska potrąciła Polsce 30 mln euro z należnych nam funduszy - podała w poniedziałek korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Decyzja ma związek z niedostosowaniem się polskiego rządu do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Izby Dyscyplinarnej.

Potrącona przez Komisję Europejską 24 sierpnia kwota obejmuje okres od 26 kwietnia do 25 maja - wskazuje RMF FM. Kary są naliczane od 3 listopada ubiegłego roku (1 milion euro dziennie).

Do tej pory łącznie polski budżet stracił 204 mln euro, czyli blisko miliard złotych. "Na dziś na liczniku kar jest 313 mln euro, czyli 1,4 mld zł" - czytamy na rmf24.pl.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Kara nałożona w październiku ubiegłego roku przez TSUE ma związek z "niezawieszeniem stosowania przepisów krajowych dot. w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". 

Zobacz wideo Paweł Kowal: Coś niedobrego dzieje się w PiS, jeśli chodzi o politykę zachodnią

Komisja Europejska potrąca Polsce fundusze

W połowie lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym i innych ustawach, dotycząca zmian w systemie sądownictwa. Zmiany te to m.in. zaproponowana przez Andrzeja Dudę dwuetapowa procedura tworzenia składu nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Powoływanie sędziów polega najpierw na losowaniu 33 kandydatów z grona 90 sędziów Sądu Najwyższego, a następnie na wybraniu spośród nich 11 członków izby.

Komisja Europejska ocenia jednak, że nie zrealizowano orzeczenia w pełni. Oprócz likwidacji Izby Dyscyplinarnej KE oczekuje również zawieszenia skutków jej orzeczeń w sprawach o uchylenie immunitetu sędziowskiego. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: