USA przekażą Polsce prawie 290 mln dolarów. "Wsparcie ma wzmocnić zdolności do odstraszania Rosji"

USA przekażą Polsce prawie 290 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing. Wsparcie finansowe ma "wzmocnić zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji".

"Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing. Wsparcie ogłoszone przez sekretarza Blinkena w Kijowie 8 września i czyniące Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą, ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji" - podkreśla w komunikacie Ambasada i Konsulat USA w Polsce.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wołodymyr Zełenski Ukraina planuje budżet na 2023 rok. Połowa dochodów na wojsko

USA zachęcają, aby pomagać Ukrainie bronić się przed Rosją

Wskazano, że Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji. Kwota 288,6 mln dolarów ma przyspieszyć proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, w tym m.in. czołgi.

"Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy" - czytamy w komunikacie.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin (z prawej) potwierdził, że prezydent Joe Biden (w środku) zatwierdził najnowszy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 675 mln dol. Nieplanowana wizyta Blinkena w Kijowie. Mówił o 2 mld dol. pomocy

USA pomogą Ukrainie, ale nie tylko. Dolary popłyną do 19 państw

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił 8 września podczas niespodziewanej wizyty w Kijowie, że Stany Zjednoczone udostępnią 2,2 mld dolarów na długoterminowe inwestycje dla Ukrainy i innych krajów zagrożonych przez Rosję. Chodzi łącznie o 19 krajów, w tym członków NATO i partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa, potencjalnie najbardziej zagrożonych rosyjską agresją.

Około 1 mld dolarów trafi na Ukrainę, a reszta zostanie podzielona między poszczególne państwa: Albanię, Bośnię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Gruzję, Grecję, Kosowo, Litwę, Łotwę, Mołdawię, Czarnogórę, Macedonię Północną, Polskę, Rumunię, Słowację i Słowenię.

Pieniądze pomogą tym krajom w "odstraszaniu i obronie przed pojawiającymi się zagrożeniami dla ich suwerenności i integralności terytorialnej, wzmacniając ich integrację wojskową z NATO i przeciwdziałając rosyjskim wpływom i agresji - mówił sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.
Więcej o: