Ukraina planuje budżet na 2023 rok. Połowa dochodów na wojsko. "Budżet kraju, w którym jest wojna"

Wojsko i obronność - to będą główne priorytety Ukrainy w przyszłym roku. Aż 1,14 bln hrn z 2,5 bln hrn przewidzianych w budżecie na 2023 rok będzie przeznaczona na zaplecze militarne kraju. Oprócz tego rząd Ukrainy przewiduje pieniądze dla potrzebujących, ale dużo pieniędzy zabiera mniej ważnym dla prowadzonej wojny i odbudowywanej gospodarki resortom.

Ukraina spodziewa się deficytu budżetowego w wysokości 38 mld dolarów w przyszłym roku. Mimo to rząd w Kijowie ma wydać 2,5 bln hrn. - Jest jasne, że to będzie budżet kraju, w którym toczy się wojna - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.  

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Ukraina planuje wielkie wydatki na wojsko

Ukraiński rząd przewiduje w budżecie na rok 2023, że przyszłoroczne przychody spadną o ponad 17,5 proc. i wyniosą 1,279 bln hrn. Oznacza to, że planowane wydatki będą dwa razy większe. - Szczerze mówimy społeczeństwu, że ten rok nie będzie łatwy. Wojna jest kosztowna - mówił premier Denys Szmyhal podczas prezentacji projektu budżetu Ukrainy na 2023 r., cytowany przez "Forbes"

Najwięcej pieniędzy, co nie powinno dziwić, zostanie przeznaczone na obronność kraju. Aż 1,14 bln hrn trafi do wojska na zaopatrzenie armii czy kupno nowego sprzętu. - Ponad bilion hrywien zostanie przeznaczony w przyszłym roku na sektor bezpieczeństwa i obrony. To będzie priorytet numer jeden - mówił Zełenski.  

Ukraina zapowiada pomoc dla najbardziej potrzebujących

Denys Szmyhal, którego cytuje "Forbes" zapowiedział także, że rząd chce zwiększyć pomoc dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują: uchodźców, rodzin osób pełniących służbę, a także obywateli znajdujących się w trudnej sytuacji. W sumie aż 835 mld hrn zostanie przeznaczone na emerytury socjalne. - Chcę, aby usłyszeli mnie ukraińscy emeryci: w przyszłym roku, jak również w tym roku, rząd ma za zadanie indeksację emerytur dla wszystkich naszych emerytów - zapowiadał prezydent Ukrainy.  

Według danych "Forbes" poszczególne resorty zostaną okrojone ze środków. Ministerstwa Energii otrzyma jedynie 5,2 mld zamiast 193 mld, a Ministerstwo Rozwoju 7,9 zamiast 30,2 mld. Połowę dotychczasowego budżetu dostanie Ministerstwa Kultury - ok. 7,5 mld hrn. Wołodymyr Zełenski podkreślał, że Ukraina chce maksymalnie zmniejszyć wszystkie niekrytyczne wydatki państwowe. 

Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraina. Wydatki na instytucje państwowe zmniejszone

- Wszystko, co nie pomaga w obronności, nie pomaga w rozwoju gospodarczym kraju, społecznym i kulturalnym zaopatrzeniu naszego narodu - wyjaśniał prezydent 

"Forbes" donosi, że Ukraina przeznaczy na wsparcie ochrony zdrowia oraz wojennych weteranów ponad 180 mld hrn. Z kolei wydatki na utrzymanie instytucji państwowych, według Szmyhala, zostaną zmniejszone o 11,6 mld hrn. 6 mld hrn zostanie również wydane na budowę metra w Charkowie oraz Dnieprze. 

Więcej o: