Zasiłek przedemerytalny przysługuje osobom w wieku zbliżonym do emerytalnego. Wymagany jest również odpowiedni staż zawodowy, który wystarczy do uzyskania emerytury. Brak źródła dochodu w takiej sytuacji także uprawnia do pobierania zasiłku. Jakie są szczegółowe zasady?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak informuje ZUS, prawo do uzyskania świadczenia przedemerytalnego według art. 2 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych z 2004 roku przysługuje osobom:
W 2022 roku świadczenie przedemerytalne wynosi dokładnie 1350,70 złotych brutto - już po waloryzacji.
Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które przez co najmniej 180 dni pobierały zasiłek dla bezrobotnych, a także w dalszym ciągu są zarejestrowane jako bezrobotni. Wymagane jest także, aby w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Wniosek o przyznane świadczenia przedemerytalnego należy złożyć w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu, który potwierdza, że przez 180 dni był pobierany zasiłek dla bezrobotnych.
Aby otrzymać świadczenie, należy pamiętać o tym, że należy zarejestrować się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy - pobieranej nieprzerwanie przez co najmniej pięć lat do dnia w którym ustało prawo do renty, a także dnia, w którym kobieta ukończyła co najmniej 55 lat, a mężczyzna 60 lat. Wymagany jest również okres pracy uprawniający do emerytury - 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Zasiłek przedemerytalny przysługuje również osobom, które zarejestrowały się w urzędzie pracy w ciągu 60 dniu od dnia zakończenia świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z powodu śmierci osoby nad którą sprawowana była opieka. Zasiłek ten musiał być pobierany co najmniej przez 365 dni, a w dniu ustania prawa do niego, kobieta ukończyła 55 lat, a mężczyzna 60 lat.