Rosjanie się mobilizują, ale do ucieczki z kraju. Sprzedaż biletów w jedną stronę wzrosła. O ile?

Nieważne gdzie, ważne, żeby uciec z Rosji. Ilość sprzedanych biletów lotniczych w jedną stronę wzrosła od ogłoszenia przez Władimira Putina mobilizacji o 27 proc. - przekazała kampania Forward Keys. W sumie od 21 września kraj opuściło już 700 tys. osób.

Władimir Putin 21 września ogłosił częściową mobilizację wojskową. Według zapowiedzi Kremla zwerbowanych ma zostać 300 tysięcy osób w wieku poborowym. Jednak zgodnie z ustaleniami amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) liczba ta ma sięgać 1,2 mln osób, a na front wysyłani są wszyscy - chorzy, bez odpowiedniego wyposażenia i wyszkolenia, a nawet z niepełnosprawnościami.   

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Rosja ogłasza mobilizację 

Po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji rosyjscy prawnicy i społecznicy są zasypywani prośbami o pomoc. Spanikowani Rosjanie chwytają się wszystkiego, byle uniknąć walki w Ukrainie. - Pracujemy bez wytchnienia - mówią prawnicy. W rosyjskich mediach społecznościowych krążą formularze zwolnień lekarskich i klauzul sumienia wraz z instrukcjami, jak je wypełnić, a obok poradniki, jak uniknąć mobilizacji. 

Ilu Rosjan wyjechało z Rosji?

Według ostatnich informacji wiele osób zdecydowało się nawet wyjechać z Rosji. "Prawie dwa tygodnie po ogłoszeniu częściowej mobilizacji z Rosji wyjechało ok. 700 tys. osób, z czego 200 tys. udało się do Kazachstanu" - czytamy w "The Kyiv Independent", który powołuje się na Forbes Russia. Inne źródło portalu wskazuje, że liczba ta może sięgać nawet prawie miliona. 

Z kolei Agencja Reutera powołując się na ForwardKeys przytacza dane, z których wynika, że liczba wydanych biletów lotniczych w jedną stronę z Rosji wzrosła o 27 proc. w tygodniu, w którym ogłoszono mobilizację. Dane dot. rezerwacji od 21 do 27 września pokazują, że udział wydanych biletów w jedną stronę wzrósł do 73 proc. W poprzedzającym go tygodniu było to 47 proc.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Rosjanie kupują bilety lotnicze w jedną stronę

- Te liczby są dość niezwykłe i korelują z doniesieniami w tamtym czasie o nagłym wzroście sprzedaży biletów - powiedział Olivier Ponti, wiceprezes ForwardKeys ds. Insightów, cytowany przez Agencję Reutera.  

Skalę zainteresowania wylotami widać na filmach z lotnisk w całej Rosji. FLASH opublikował wideo przedstawiające tłumy na lotnisku Szeremietiew. W kolejkach ustawiają się głównie mężczyźni. Według danych ForwardKeys najpopularniejsze kierunki z Rosji to: Tbilisi, Ałmaty, Istambuł, Tel Awiw-Yafo, czy Dubaj, a nawet Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Więcej o: