Funt szterling "lubi" dymisję Liz Truss. Brytyjska waluta nabrała wigoru

Funt szterling zaczyna się umacniać na tle dolara i euro. To efekt dymisji premierki Wielkiej Brytanii. Liz Truss najpierw ogłosiła kontrowersyjny program gospodarczy, a następnie błyskawicznie się z niego wycofała.

W czwartkowe południe brytyjska premierka Liz Truss ogłosiła swoją dymisję. Swój urząd sprawowała zaledwie 45 dni - to najkrótsza kadencja spośród wszystkich szefów rządu Wielkiej Brytanii. Po jej przemówieniu brytyjska waluta zaczęła zyskiwać.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Liz Truss podczas ogłaszania rezygnacji Liz Truss: Podaję się do dymisji

Wielka Brytania - Liz Truss odchodzi, funt szterling reaguje [KURSY WALUT]

Jeszcze w czwartek przed godz. 12:00, funt szterling notował spadki zarówno wobec dolara, jak i euro. To efekt kolejnych doniesień z Wielkiej Brytanii - konserwatywni posłowie apelowali do Liz Truss, by podała się do dymisji. Wcześniej ministra spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suella Braverman podała się do dymisji, a media donosiły o jej konflikcie z Truss.

Jednak po południu, gdy Liz Truss ogłosiła swoją dymisję na Downing Street, brytyjska waluta zaczęła się umacniać. Tuż po przemówieniu premierki kurs GBP/USD podskoczył do 1,13 dolara, a o godz. 15:45 wynosił 1,1258 dolara.

Kurs pary GBP/USDKurs pary GBP/USD Źródło: Stooq.pl

Funt szterling zaczął rosnąć również na tle euro. Po porannych spadkach kurs pary GBP/EUR podskoczył do poziomu 1,15 euro.

Kurs pary GBP/EURKurs pary GBP/EUR Źródło: Stooq.pl

Wielka Brytania. Liz Truss chciała wprowadzić zmiany podatkowe

Liz Truss została na początku września premierką Wielkiej Brytanii, zastępując na tym stanowisku Borisa Johnsona, po czym zapowiedziała kontrowersyjny program gospodarczy - chodziło m.in. o obniżkę podatku dla firm. Jak przekonywała, cięcia podatków wraz z reformami po stronie podażowej, doprowadzą do dynamicznego wzrostu. Jednak jej plan reform nie spodobał się inwestorom, a funt gwałtownie tracił. Niedawno Truss wycofała się ze swoich obietnic gospodarczych.

Liz Truss, premierka Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania robi zwrot, funt to lubi. Liz Truss przeprasza w telewizji

- Nie mogę już sprawować mandatu i nie mogę sprawować władzy powierzonej mi przez Partię Konserwatywną - powiedziała dziś Liz Truss na Downing Street, dodając, że objęła urząd w czasie "wielkiej niestabilności gospodarczej i międzynarodowej" i że chciała zapewnić Brytyjczykom stabilność w trudnych czasach.

- Rozmawiałam już z jego wysokością królem, by poinformować go, że rezygnuję - dodała. Przed wygłoszeniem oświadczenia spotkała się z Grahamem Bradym odpowiedzialnym za organizację wyborów lidera Partii Konserwatywnej.

Zobacz wideo Dlaczego kurs złotego jest rekordowo słaby?
Więcej o: