Do zakupów potrzebny będzie smartfon i identyfikator. Papierowe paragony znikną?

Arkadiusz Jedynak, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów zapowiada, że w najbliższym czasie będziemy mogli korzystać z e-paragonów. Czy to oznacza, że papierowe paragony nie będą już wydawane?

Już w 2021 roku pierwsze kasy fiskalne zostały dostosowane do e-paragonów. Przepisy, które umożliwiają korzystanie z ich nowych możliwości, również weszły już w życie. Mimo to, rozwiązanie nie cieszy się dużą popularnością. Kiedy e-paragony będą ogólnodostępne?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Rostowski: Najmniej zarabiające osoby najwięcej wydają na żywność i energię

E-paragony. Telefon wygeneruje identyfikator

Arkadiusz Jedynak, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że e-paragony stosują obecnie sieci taksówkowe. Nie wszystkie sklepy mają jednak kasy fiskalne, które są dostosowane do korzystania z tej możliwości. Jedynak zapewnił, że Ministerstwo Finansów pracuje nad ministerialną aplikacją, która ma połączyć paragon z określonym klientem.

Zapowiedział również, że prowadzone są rozmowy z producentami kas fiskalnych, aby dostosowywali swoje urządzenia do e-paragonów. Aby móc korzystać z aplikacji, użytkownicy będą musieli zainstalować ją na smartfonie, a ta połączy się z całym systemem dystrybucji e-paragonów. Klienci będą musieli pobrać indywidualny identyfikator, który będzie służył przy kasie po dokonanych zakupach. Następnie użytkownik aplikacji, po opłaceniu zakupów, otrzyma paragon w postaci elektronicznej.

- Kupujący, który będzie chciał otrzymać elektroniczny paragon, przedstawi kasjerowi identyfikator w postaci kodu paskowego, kasjer zeskanuje go czytnikiem, a kasa rejestrująca wyśle paragon do systemu dystrybucji. Klient w ciągu kilku sekund będzie mógł pobrać z systemu swój paragon. Na jego odebranie będzie miał 30 dni - przekazuje Arkadiusz Jedynak, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Zakupy, zdjęcie ilustracyjne Oto nasze "paragony grozy". Raport z zakupów w mniejszych sklepach

E-paragony. Czy paragony papierowe zostaną wycofane?

Według Arkadiusza Jedynaka e-paragony powinni się upowszechnić w ciągu dwóch lat. Zostaną przeprowadzone liczne akcje informacyjne, zapewniające, że system nie będzie inwigilował klientów. Jedynak przekazał, że kontrola przez skarbówkę lub inne urzędy będzie niemożliwa, ponieważ w celu uzyskania wspomnianego identyfikatora, klient nie musi podawać swoich danych ani numeru telefonu. Zgodnie z założeniem po 30 dniach paragony zostaną też usunięte z systemu, co oznacza, że po tym czasie odbiór paragonów w formie papierowej będzie niemożliwy.

Do korzyści z e-paragonów na pewno można zaliczyć to, że wszystkie dowody zakupu będą w jednym miejscu. Nie zostaną zgubione i nie wyblakną. Użytkownicy będą mogli również kontrolować swoje wydatki. Dzięki takiemu rozwiązaniu zadbamy też o środowisko, zredukujemy liczbę odpadów, energii oraz zmniejszymy produkcję CO2. Arkadiusz Jedynak zapewnia, że klienci, którzy nie będą chcieli korzystać z tego rozwiązania, będą mogli w dalszym ciągu otrzymywać paragony w formie papierowej.

Święto Niepodległości Święto Niepodległości. Kto musi iść do pracy 11 listopada?

Więcej o: