Czy 11 listopada zrobimy zakupy? Święto Niepodległości jest świętem narodowym i dniem ustawowo wolnym od pracy. W związku z tym szkoły, urzędy oraz większość sklepów będzie nieczynnych. Są jednak wyjątki.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
11 listopada otwarte pozostaną małe sklepy osiedlowe, w których za ladą staną ich właściciele czy też prowadzone na zasadzie franczyzy (np. Żabki czy Carrefour Express). Czynne będą również stacje paliw, wybrane apteki, a także restauracje, puby czy bary. Według Kodeksu pracy (rozdział VII, art. 151) w Święto Niepodległości mogą pracować osoby zatrudnione:
Na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 roku Narodowe Święto Niepodległości wypada 11 listopada. Najprawdopodobniej na wybór tej daty złożyły się dwa wydarzenia.
11 listopada w 1918 roku został podpisany rozejm w Compiègne, który oficjalnie zakończył I wojnę światową i ostatecznie potwierdził porażkę Niemiec. Ponadto dzień wcześniej w Warszawie pojawił się Józef Piłsudski, a kilka tygodni później Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo.
Po II wojnie władze komunistyczne uwzględniały Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które było obchodzone 22 lipca. Poprzednia data wróciła dopiero po zmianach systemowych z 1989 roku. Od tego czasu główne uroczystości odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Biorą w nich udział najwyżsi urzędnicy państwowi na czele z prezydentem Rzeczpospolitej Polski.