Młode kobiety "dają w szyję"? Kaczyński mylił się - i to podwójnie. Różnicę widać w danych o zakupach

Dane z codziennych zakupów Polaków wyraźnie zaprzeczają słowom Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że "młode kobiety piją tyle samo, co ich rówieśnicy". Kobiety kupują niemal dwukrotnie mniej alkoholu niż mężczyźni, a "spośród pań kupujących trunki niemal na szarym końcu znalazły się młode kobiety do 25. roku życia" - wyjaśnia firma PanParagon.

Jarosław Kaczyński mówił 5 listopada w Ełku o niskiej dzietności i połączył ten temat z alkoholem. - Jeżeli się utrzyma taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Bo pamiętajcie, mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przez dwadzieścia lat, przeciętnie, jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych. A kobieta tylko dwa - powiedział prezes PiS.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- To jest kwestia po prostu pewnego nastawienia ludzi, a szczególności pań. No bo to kobiety rodzą dzieci. [...] Ja nie jestem zwolennikiem bardzo wczesnego macierzyństwa, no bo kobieta też musi dojrzeć do tego, żeby być dobrą matką. Ale... no jak do 25. roku daje w szyję... - mówił dalej. Wypowiedzi prezesa PiS wtórował rechot jego zwolenników.

Jarosław Kaczyński "Alegoria upadku". Burza po słowach Kaczyńskiego o "dawaniu w szyję"

Jarosław Kaczyński mówi jedno, dane mówią co innego. "Kobiety kupują mniej alkoholu"

Jak słowa Kaczyńskiego wypadają na tle twardych danych? "Różnice w zakupach trunków z podziałem na płeć są znaczące. Otóż kobiety kupują niemal dwukrotnie mniej alkoholu niż mężczyźni" - wskazuje firma PanParagon w komunikacie przesłanym Gazeta.pl. Z analizy danych aplikacji PanParagon pozyskanych w dniach od 1 stycznia do 10 listopada 2022 roku wynika, że w przypadku mężczyzn w niemal 7 proc. wszystkich paragonów znalazła się przynajmniej jedna pozycja z alkoholem. Natomiast w przypadku kobiet jest to mniej niż 4 proc.

Kto kupuje więcej alkoholu - kobiety, czy mężczyźni?Kto kupuje więcej alkoholu - kobiety, czy mężczyźni? Źródło: PanParagon

Okazuje się również, że młodzi ludzie wcale nie sięgają najczęściej po alkohol. Zatem prezes PiS mylił się podwójnie, gdy mówił o "dawaniu w szyję". Dane aplikacji PanParagon pokazują, że najwięcej napojów wyskokowych kupują mężczyźni od 36 do 45 roku życia. Niemal identyczna tendencja przedstawia się wśród kobiet. Największa aktywność zakupowa, jeśli chodzi o trunki, odnotowana została w kategoriach wiekowych 36-45 oraz 26-35. Warto jednak dodać, że odsetek paragonów, na których znalazł się alkohol, jest wśród kobiet znacznie niższy - blisko o połowę.

W jakim wieku najczęściej pijemy alkohol?W jakim wieku najczęściej pijemy alkohol? Źródło: PanParagon

"Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że spośród pań kupujących trunki niemal na szarym końcu znalazły się młode kobiety do 25. roku życia. Co więcej, ich zakupy alkoholowe są o około jedną trzecią mniejsze niż ich rówieśników" - wyjaśnia Antonina Grzelak z PanParagon. Przypomnijmy, aplikacja ta służy do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków.

Światowe media piszą o słowach Jarosława Kaczyńskiego o niskiej dzietności w Polsce i alkoholu Światowe media piszą o mądrościach Kaczyńskiego. "Wzbudził kpiny"

Ekspert ironicznie o słowach Kaczyńskiego: Przy tych rządach dzietność jest tak mała, bo kobiety są pijane ze szczęścia

Słowa Jarosława Kaczyńskiego o "dawaniu w szyję" spotkały się z szeroką krytyką przede wszystkim wśród kobiet. Negatywnie wypowiadali się także opozycyjni politycy i eksperci. 

- Twierdzenie, które padło z ust "szefa wszystkich szefów" jest równie prawdziwe, jak to, które padło z ust mojego znakomitego znajomego, który powiedział, że przy aktualnych rządach dzietność jest tak mała, bo kobiety są po prostu pijane ze szczęścia - ironizował w TOK FM Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, były ekspert WHO.

Zobacz wideo Kolejne szokujące "mądrości" Kaczyńskiego. Kobiety nie rodzą dzieci, bo "dają sobie w szyję"
Więcej o: