Edward Snowden otrzymał rosyjski paszport. Złożył przysięgę Federacji Rosyjskiej

Prawnik Edwarda Snowdena poinformował, że sygnalista otrzymał rosyjskie obywatelstwo i paszport. Dzięki temu były współpracownik CIA i amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) jest chroniony przed ekstradycją do Stanów Zjednoczonych. O rosyjskie obywatelstwo ma się ubiegać również żona Snowdena.

W czwartek Edward Snowden otrzymał rosyjski paszport. Informację przekazał agencji Interfax jego prawnik Anatolij Kuczerena. 

Edward otrzymał wczoraj paszport rosyjskiego obywatela i zgodnie z prawem złożył przysięgę

- poinformował Kuczerena. 

Zobacz wideo "Ruski agent!", "To, co robicie, jest skandalem". Tak wyglądało głosowanie nad uchwałą uznającą Rosję za państwo wspierające terroryzm Sejmie

Edward Snowden chroniony przed ekstradycją. Jest wdzięczny Rosji

Prawnik Snowdena spytany o to, jak się czuje sygnalista, wskazał, że jest on szczęśliwy i dziękuje Federacji Rosyjskiej za otrzymanie obywatelstwa. 

Stał się pełnoprawnym obywatelem Rosji. Co najważniejsze, zgodnie z rosyjską konstytucją, nie można go ekstradować do obcego kraju

- mówi Kuczerena. Tego chcą Stany Zjednoczone, które poszukują go pod zarzutami ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa.

W planach jest również naturalizacja żony Snowdena. Obecnie w tej sprawie gromadzone są dokumenty, a zdaniem Kuczereny cały proces nie powinien długo trwać. 

Kim jest Edward Snowden?

Edward Snowden jest sygnalistą, który odpowiada za największy wyciek tajnych dokumentów z USA.

Więcej informacji z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2013 r. Snowden ujawnił kilkaset tysięcy tajnych dokumentów, które pokazały skalę inwigilacji Amerykanów przeprowadzaną przez jego ówczesnego pracodawcę - Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Były wśród nich między innymi dane dotyczące programu PRISM, który umożliwiał amerykańskiemu wywiadowi dostęp do danych zgromadzonych m.in. na serwerach serwisów społecznościowych.

Uciekając przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, udał się do Rosji, gdzie otrzymał azyl polityczny. Amerykańskie służby od lat chcą postawić byłego agenta NSA przed sądem.

Więcej o: