Prezeska Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde podjęła w czwartek decyzję o podniesieniu trzech podstawowych stóp procentowych EBC o 50 punktów bazowych. Od 21 grudnia 2022 roku stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną do odpowiednio: 2,50 proc., 2,75 proc. oraz 2 proc. Na podstawie znacznej korekty w górę perspektyw inflacji prezeska EBC oczekuje, że będzie kontynuować podnoszenie stóp.
"Rada Prezesów uznała, że stopy procentowe będą musiały w równym tempie jeszcze znacznie wzrosnąć, do poziomów wystarczająco restrykcyjnych, aby zapewnić, że inflacja wkrótce powrócił do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie" - czytamy w komunikacie Europejskiego Banku Centralnego.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Podkreślono, że utrzymanie stóp procentowych na restrykcyjnym poziomie z czasem przyczyni się do spadku inflacji i będzie chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych. "Przyszłe decyzje rady w sprawie podstawowych stóp procentowych nadal będą zależeć od danych i zapadać z posiedzenia na posiedzenie" - wyjaśniono.
Władze EBC ogłosiły plany zacieśnienia ilościowego (QT). "Począwszy od początku marca 2023 portfel programu skupu aktywów (APP) będzie zmniejszany w określonym i przewidywalnym tempie, w miarę jak Eurosystem nie będzie reinwestować wszystkich spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych" - czytamy. Redukcja będzie odbywać się w tempie 15 mld euro miesięcznie do końca II kwartału 2023 roku, "a jego późniejsze tempo będzie ustalone z upływem czasu".
"Na posiedzeniu w lutym Rada Prezesów ogłosi szczegółowe parametry zmniejszania zasobów APP. Rada Prezesów będzie regularnie poddawać ponownej ocenie tempo zmniejszania portfela APP" - głosi komunikat Europejskiego Banku Centralnego.
Ekonomiści z banku Pekao oceniają, że EBC "w dalszym ciągu przyznaje się do porażki (nierealizowania celu inflacyjnego), tylko z przeciwnym znakiem. Inflacja stale powyżej celu jako podkładka pod kontynuację cyklu podwyżek stóp".
"Pivot w wykonaniu EBC jest taki, że teraz będzie kilka 'pięćdziesiątek'. Ciekawy zakład na kolejne 2 lata to to, czy w jakimś momencie stopy w strefie euro będą wyższe niż w Stanach Zjednoczonych" - czytamy.