Rosyjscy hakerzy zaatakowali laboratoria jądrowe w USA? Reuters: Trzy akcje Cold River

Według doniesień Agencji Reutera rosyjscy hakerzy przeprowadzili w ubiegłym roku próby wyłudzenia danych od naukowców związanych z trzema laboratoriami jądrowymi w Stanach Zjednoczonych. Agencja podkreśla, że ich ustalenia zostały potwierdzone przez branżowych ekspertów.

W piątek 6 stycznia Agencja Reutera poinformowała, że latem 2022 roku rosyjska grupa hakerska Cold River zaatakowała trzy laboratoria nuklearne w Stanach Zjednoczonych. "Reuters pokazał swoje ustalenia pięciu ekspertom branżowym, którzy potwierdzili udział Cold River w próbie włamania do laboratoriów jądrowych, na podstawie wspólnych cyfrowych odcisków palców, które naukowcy historycznie powiązali z grupą" - podkreślono we wpisie.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Broń jądrowa ma to do siebie, że jest bronią odstraszania, ale ma też urok zastraszania

USA. Rosyjscy hakerzy zaatakowali laboratoria jądrowe

Jak czytamy, celami ataków były laboratoria Brookhaven (BNL), Argonne (ANL) i Lawrence Livermore National Laboratories (LLNL). Hakerzy mieli tworzyć fałszywe strony logowania do każdej z instytucji, a następnie wysyłać do naukowców e-maile, w których przekonywali ich do ujawnienia swoich danych. 

Agencja podkreśla, że nie była w stanie ustalić, dlaczego laboratoria zostały zaatakowane i czy któraś z prób włamania zakończyła się sukcesem. "Rzecznik BNL odmówił komentarza. LLNL nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Rzecznik ANL skierował pytania do Departamentu Energii USA, który odmówił komentarza" - napisano. Na prośbę o komentarz nie odpowiedziały także m.in. rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa, Ambasada Rosji w Waszyngtonie, Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych USA.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dmitrij Miedwiediew Miedwiediew obraża szefową MSZ Niemiec i Kijów: "Świnie nie mają wiary"

Hakerzy z Cold River

Agencja zauważa, że hakerzy z Cold River byli zaangażowali w "dziesiątki innych głośnych incydentów hakerskich w ostatnich latach". Zaznaczono także, że grupa jest "bezpośrednio zaangażowana we wspieranie operacji informacyjnych Kremla". 

Joe Biden Joe Biden: Wojna w Ukrainie w punkcie krytycznym

Więcej o: