Gietrzwałd. Lidl planuje megacentrum, mieszkańcy protestują. Wójt wskazuje na korzyści

W Gietrzwałdzie ma powstać megacentrum Lidla, ale mieszkańcy są przeciwni tej inwestycji i podpisują się pod petycją. Wójt gminy wskazuje na korzyści, wynikające z powstania megacentrum, a sama sieć wyjaśnia, że na ten moment jest zainteresowana wieloma lokalizacjami. "Znajdujemy się na etapie poszukiwań najbardziej odpowiedniego miejsca" - podkreśla Lidl.

W gminie Gietrzwałd (woj. warmińsko-mazurskie) pod Olsztynem ma powstać megacentrum Lidla o łącznej powierzchni 40 ha. Wójt gminy Jan Kasprowicz uważa, że choć inwestycja nie jest łatwa w ze względu na warmiński krajobraz i sanktuarium maryjne, przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. - To także ogromna transakcja finansowa dla właściciela gruntów, ponieważ gmina nie jest ich właścicielem. To lokalny przedsiębiorca, nasza spółka rolna - mówił wójt, cytowany przez "Gazetę Olsztyńską". Natomiast mieszkańcy są przeciwni i oczekują m.in. wstrzymania przedsięwzięcia oraz podejmowania rozmów z mieszkańcami w przyszłości.

Gietrzwałd - tu powstanie nowe centrum sieci Lidl. Mieszkańcy protestują

Natomiast Komitet Obrony Gietrzwałdu, który jest przeciwny inwestycji, zbiera podpisy pod petycją. "Na naszych oczach dzieje się historia. Nasza piękna miejscowość z cudownym warmińskim klimatem, panującym tu spokojem oraz pięknym krajobrazem przestaje istnieć w tej formie. Za sprawą nietrafionych oraz z nikim niekonsultowanych decyzji powstają coraz to nowe inwestycje zaburzające harmonię i urok tego miejsca" - czytamy w petycji.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komitet powiadomił w poniedziałek na Facebooku, że urzędniczka z gminy Gietrzwałd odmówiła wglądu do dokumentów dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planowanej inwestycji. "Dostęp do akt mają mieć więc tylko strony postępowania, a więc jedynie właściciele nieruchomości położonych do 100 metrów od granic planowanej inwestycji. Reszta mieszkańców gminy Gietrzwałd, mimo że może składać wnioski i skargi, nie ma możliwości rzetelnego i merytorycznego ich sformułowania w oparciu o dane z dokumentów" - czytamy.

Powstanie megacentrum Lidla? Sieć: Analizujemy wszelkie warianty

Co na to Lidl? "Dokładamy wszelkich starań, aby nasze działania miały pozytywny wpływ na otaczającą rzeczywistość. Chcielibyśmy podkreślić, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury" - wyjaśnia sieć dla Business Insider.

"Aktualnie jesteśmy zainteresowani wieloma lokalizacjami, w których moglibyśmy wybudować nowe centrum dystrybucji Lidl Polska. Znajdujemy się na etapie poszukiwań najbardziej odpowiedniego miejsca" - podkreślają przedstawiciele Lidla, cytowani przez serwis. Wskazują również, że nowe megacentrum pod Olsztynem oznacza kilkaset nowych miejsc pracy.

Zobacz wideo Biedronka czy jednak Lidl? Porównujemy aplikacje dwóch największych dyskontów w Polsce
Więcej o: