Włochy. Strajk stacji benzynowych. Kierowcy mogą mieć spory kłopot

We Włoszech we wtorek wieczorem stacje benzynowe zostaną zamknięte na 48 godzin. Strajk proklamowały zrzeszenia operatorów stacji, protestując przeciw rządowemu dekretowi, który ma zapobiec spekulacji i nieuzasadnionym podwyżkom cen.

Stacje benzynowe zostaną zamknięte o godzinie 19.00, a te na autostradach o 22.00. Zamknięte będą też sklepy samoobsługowe na stacjach. Część stacji pozostanie jednak otwarta, by zapewnić działanie kluczowych usług. 

Zobacz wideo Stawka vat do góry, ceny paliw bez zmian. "Przepłacaliśmy od jesieni"

Włochy. Stacje benzynowe strajkują. Media: powód jest absurdalny

Zdaniem rządu na wielu stacjach doszło do nieuzasadnionej podwyżki cen paliw. W związku z tym władze wydały dekret zobowiązujący stacje do zamieszczania na tablicy z własnymi cenami informacji o cenie średniej w regionie. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Operatorzy i pracownicy stacji oskarżyli rząd o próbę obarczenia ich odpowiedzialnością za podwyżki, na które nie mają wpływu. Jak czytamy na unionesarda.it, operatorzy stacji twierdzą, że średnia marża na poziomie 3 eurocentów za litr pozostaje niezmienna, niezależnie od ceny paliwa dla odbiorców.

Anews.com pisze z kolei, że głównym powodem wzrostu cen paliw jest zniesienie części rządowych zniżek na paliwa. Masimo Terzi z organizacji przedsiębiorców Anisa Confcommercio powiedział, że choć branża działa w transparentny sposób, jest karana. 

Negocjacje z rządem nie przyniosły żadnych rezultatów. Większość włoskich mediów i komentatorów jest zdania, że powód, dla którego ogłoszono strajk, jest absurdalny. Włoskie stowarzyszenie konsumentów chce postawić operatorów stacji benzynowych przed sądem.

Kolejki na stacjach benzynowych we Włoszech

W związku ze strajkiem Włosi zaczęli robić zapasy paliwa. Na stacji w Palermo ustawiły się długie kolejki do jednej ze stacji benzynowych. 

 
Więcej o: