Korea Północna pogrąża się w kryzysie żywnościowym. Zwiastuje to m.in. córka Kim Dzong Una

Zdaniem południowokoreańskiego ministerstwa zjednoczenia, w Korei Północnej pogłębia się kryzys żywnościowy. Świadczą o tym obcięte racje żywnościowe wojska. Nie bez znaczenia jest też to, że u boku Kim Dzong Una zaczęła pojawiać się jego córka.

- Jak wynika z danych amerykańskiej grupy monitorującej 38 North, dostępność żywności w Korei Północnej prawdopodobnie spadła poniżej absolutnego minimum w odniesieniu do potrzeb ludzkich -  powiedział południowokoreański minister do spraw zjednoczenia, Kwon Young-se.

Kryzys żywnościowy w Korei Północnej największy od dwóch dekad

To największy kryzys żywnościowy w Korei Północnej od czasu głodu w latach 90., wywołanej przez klęski żywiołowe. "Wydaje się, że jej sytuacja żywnościowa uległa pogorszeniu" - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo zjednoczenia Korei Południowej, które zajmuje się stosunkami z Koreą Północną, cytowane przez Reutersa. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ma o tym świadczyć między innymi ograniczenie racji żywnościowych dla żołnierzy po raz pierwszy od ponad dwóch dekad, a także zwołanie w tym miesiącu pilnego posiedzenia partii rządzącej w sprawie rolnictwa. Celem posiedzenia ma być "bardzo istotne i pilne zadanie ustanowienia poprawnej strategii dla rozwoju rolnictwa". Ministerstwo zjednoczenia poinformowało, że to rzadki przypadek, gdy Korea Północna zwołuje takie specjalne spotkanie.

Resort zjednoczenia w Seulu uważa także, że pojawienie się córki północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una podczas oficjalnych uroczystości ma na celu wzmacnianie lojalności ludności wobec rodziny rządzącej w trakcie pogłębiania się kryzysu żywnościowego.

Sytuacja żywnościowa w Korei Północnej nie wygląda dobrze. Wskazuje na to wiele rzeczy... jednakże, na razie nie widać, by ludzie masowo umierali z głodu

- powiedział  Kwon Young-se parlamentowi w Korei Południowej. 

Korea Północna mierzy się z głodem m.in. przez sankcje

Obecnie kraj objęty jest surowymi sankcjami międzynarodowymi, związanymi z próbami rakietowymi, a w ostatnich latach ograniczono także handel przygraniczny przez blokady, mające na celu zapobieganie COVID-19.

Kwon Young-se poinformował, że Korea Północna zwróciła się o pomoc do agencji ONZ Światowy Program Żywnościowy. Rozmowy nie posuwają się jednak do przodu w związku z różnicami zdań co do monitorowania dostaw żywności. WFP nie odpowiedziało na prośbę Reutersa o komentarz.

Więcej o: