Mój Prąd. Czy dotacja wlicza się do popularnej ulgi? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Program "Mój Prąd" szykuje nową dopłatę dla jego uczestników. Podatnicy głowią się, jak wpisać dotację w uldze termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT za 2022 rok. Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienia.

Program "Mój Prąd" pozwala uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 do 10 kW. Dotyczy istniejących budynków mieszkalnych.

Dopłata PIT Rozliczenie PIT. Ponad milion Polaków musi dopłacić. Kto i dlaczego?

"Mój Prąd" a ulga termomodernizacyjna. Ministerstwo Finansów wydało interpretację przepisów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pod koniec ubiegłego roku podwyższył kwotę dotacji wypłacanej uczestnikom programu. Chodzi nie tylko o nowe, ale też starsze projekty. W rezultacie dopłatę do wcześniejszej dotacji ma otrzymać 22 tys. uczestników.

15 lutego rozpoczęto przeliczanie wniosków w celu wypłaty zwiększonego dofinansowania. "Wnioski będą przeliczane systematycznie zgodnie z listami projektów zatwierdzanymi przez zarząd NFOŚiGW" - zapewniał Fundusz. Dopłata ma wynieść 2 tys. zł i powinna trafić do beneficjentów w 2023 roku, podczas gdy podstawowa kwota wypłacana w 2022 r. wynosiła 4 tys. zł.

Podział dotacji może sprawić niemałe problemy podatnikom, którzy rozliczają się z ulgi termomodernizacyjnej za 2022 rok. Chodzi o to, czy wydatki na instalacje wpisane do deklaracji podatkowej można pomniejszyć o pełną kwotę, czy tylko o kwotę otrzymaną w ubiegłym roku. Te i inne kwestie wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

"Podatnicy, którzy w poprzednim roku przeprowadzili przedsięwzięcie termomodernizacyjne (zakładając, że ponieśli własny wydatek w wysokości 20 tys. zł, i otrzymali dotację w kwocie 4 tys. zł), w zeznaniu za 2022 r. będą mogli odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę 16 tys. zł" - czytamy w oficjalnym stanowisku, które otrzymała PAP. Resort finansów tłumaczy, że dopłata do dotacji w wysokości 2 tys. zł, która ma trafić do uczestników programu "Mój prąd" w 2023 r., powinna zostać odliczona w zeznaniu podatkowym za 2023 rok.

PIT (zdjęcie ilustracyjne) PIT za 2022. Zamiast ulgi może być kłopot. Na co trzeba uważać?

Ulga termomodernizacyjna w PIT za 2022 rok. Kto może skorzystać?

Właściciele domów jednorodzinnych mogą wiele zyskać, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu PIT za 2022 rok. Kwota ulgi może wynieść do 53 tys. złotych. Ten rodzaj ulgi jest skierowany do podatników, którzy rozliczają się na ogólnych zasadach wg. stawek 12 proc. i 32 proc. na deklaracjach PIT-36 oraz PIT-37. Mogą z niej korzystać też przedsiębiorcy, którzy są opodatkowani w sposób liniowy według stawki 19 proc. na deklaracji PIT-36L.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zyskają również ci, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na deklaracji PIT-28. Muszą oni jednak być właścicielami albo współwłaścicielami domów jednorodzinnych, w których realizują przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Jeśli jednak skorzystali z innej formy pomocy związanej z termomodernizacją, nie są uprawnieni do ulgi.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy ocieplenia domów czy wymiany kotła, które mają się przyczynić do ograniczenia zanieczyszczeń oraz zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego. Dzięki przeprowadzonemu ulepszeniu powinny się zmniejszyć straty energii. Odliczyć możemy koszty związane z zakupem niezbędnych materiałów, urządzeń oraz niezbędnych usług.

Nie wypełnimy za Ciebie PIT, ale opiszemy i nagłośnimy problemy z rozliczeniem. Masz problem z logowaniem do e-Urzędu Skarbowego? Zaskoczył cię zwrot podatku lub konieczność dopłaty? Daj nam o tym znać w mailu: news@agora.pl

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?
Więcej o: