Wojna w Ukrainie. Antony Blinken ujawnia: Chiny rozważają przekazanie broni Rosji

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Chiny rozważają przekazanie Rosji sprzętu wojskowego, który ma być potem wykorzystany podczas wojny w Ukrainie.

W sobotę wieczorem podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Antony Blinken spotkał się m.in. z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi. W rozmowie ze stacją CBS sekretarz stanu USA powiedział, że w czasie spotkania wyraził obawy, że Chińczycy zaczną silniej wspierać Rosję. Jak podkreślił, chińskie firmy już teraz pomagają Rosjanom, natomiast najnowsze informacje wskazują, iż Pekin rozważa także rozpoczęcie dostaw sprzętu wojskowego. Przestrzegł, że taki krok oznaczałby dla Chin "poważne konsekwencje".  

- Na podstawie informacji, które posiadamy, obawiamy się, że (Chiny - red.) rozważają wsparcie wojskowe - przekazał szef dyplomacji USA. 

W wypowiedzi dla amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC Blinken stwierdził natomiast, że niebawem przedstawionych zostanie więcej informacji. CNN twierdzi z kolei, że sojusznicy USA poznali już bardziej szczegółowe dane o chińskim wsparciu dla Rosji na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Zobacz wideo Płk Matysiak o zestrzelonych obiektach: Chodziło o sprawdzenie systemu wczesnego ostrzegania

Chiny, sojusznik Rosji, starają się zachować neutralność wobec wojny na Ukrainie. Pekin jednak, w odróżnieniu od wielu krajów, nie potępił Rosji za przeprowadzenie inwazji. Wang Yi zapowiedział, że Chiny opublikują niebawem dokument, w którym zawarta zostanie ich propozycja zakończenia konfliktu. 

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwsze francuskie "lekkie czołgi" w przyszłym tygodniu na Ukrainie

Tymczasem pierwsze francuskie opancerzone samochody rozpoznawcze AMX-10 RC (nazywane "lekkimi czołgami") pod koniec przyszłego tygodnia zostaną dostarczone do Ukrainy. Wcześniejsze zapowiedzi potwierdził w rozmowie z dziennikiem "Le Parisien" minister obrony Francji Sebastien Lecornu. - Szkolenie ukraińskich żołnierzy dobiega końca, a dostawy pojazdów będą pod koniec przyszłego tygodnia - powiedział francuski minister. Odmówił podania dokładnej liczby, "aby nie przekazywać Rosji strategicznych informacji".

Dostarczenie Ukrainie AMX-10 RC zapowiedział na początku stycznia prezydent Francji Emmanuel Macron. Łącznie ma zostać przekazanych około 40 takich maszyn.

Samochody opancerzone AMX 10-RC, przypominają czołg - mają z przodu działo, poruszają się jednak na kołach i służą głównie do celów rozpoznawczych. Dysponują na tyle dużą siłą ognia, że mogą niszczyć pojazdy pancerne. Zostały użyte bojowo w trakcie francuskiej operacji pokojowej w Czadzie w latach 1983-1984. Były też wykorzystywane w operacji Pustynna Burza w Iraku w 1991 roku.

Wojna w Ukrainie. Trzy osoby zginęły w porannym ostrzale obwodu chersońskiego

W Ukrainie w niedzielę w wyniku ostrzału wsi Burhunka na północ od Chersonia zginęły trzy osoby z jednej rodziny, a kilka innych odniosło rany.

"Siedem osób ucierpiało w domu, na którego podwórko spadł nieprzyjacielski pocisk. Na miejscu tragedii zginęły trzy osoby - ojciec, matka i wujek. Cztery osoby zostały ranne - babcia, dorosły mężczyzna, 10-letnia dziewczynka i 8-letni chłopiec" - czytamy w komunikacie Chersońskiej Obwodowej Wojskowej Administracji. Ranni zostali przewiezieni do szpitala.

Dzisiaj rano rzeczniczka zgrupowania "Południe" mówiła w wywiadzie dla prywatnej telewizji "1+1", że Rosjanie celowo kierują swoje chaotyczne ostrzały na obiekty cywilne. Chcą w ten sposób zastraszyć i sterroryzować miejscową ludność - wyjaśniała Natalia Humeniuk. 

Więcej o: