Biden w Kijowie: Ukraina dostanie broń wartą 500 mln dolarów. A Rosja? Więcej sankcji

Prezydent USA Joe Biden złożył w poniedziałek niespodziewaną wizytę w Kijowie. Podczas konferencji ogłosił wsparcie dla Ukrainy warte 500 milionów dolarów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ujawnił, że rozmawiał z Bidenem o broni "która może być dostarczana Ukrainie, nawet jeśli nie była dostarczana wcześniej".

Przemawiając w Kijowie Joe Biden zapowiedział, że w nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy znajdą się m.in. amunicja, systemy rakietowe Javelin i haubice. Wśród przekazanej broni ma być amunicja do systemów HIMARS. Wołodymyr Zełenski wspomniał z kolei, że rozmawiał z prezydentem USA o "broni dalekiego zasięgu" oraz "broni, która może być dostarczana Ukrainie, nawet jeśli nie była dostarczana wcześniej" - poinformowała telewizja CNN.

Biden spotkał się z Zełenskim w Kijowie. "Potwierdzenie niezachwianego wsparcia"

Niezapowiedziana wizyta Joe Bidena w Ukrainie odbywa się na kilka dni przed pierwszą rocznicą wojny wypowiedzianej przez Władimira Putina. "Podczas gdy świat przygotowuje się do uczczenia pierwszej rocznicy brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, przybywam do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim oraz potwierdzić nasze niezachwiane i niesłabnące zaangażowanie w demokrację, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" - przekazał amerykański prezydent w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom.

"Rok temu, kiedy Putin rozpoczął inwazję, myślał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Sądził, że może nas pokonać. Ale bardzo się pomylił" - podkreślił Biden.

Zobacz wideo Prof. Belka: Rola Polski w światowej polityce się zwiększyła, stąd wizyta Bidena

Więcej o wizycie Joe Bidena w Ukrainie i w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Joe Biden: Będą kolejne sankcje dla Rosji

Amerykański przywódca obiecał w oświadczeniu kolejne sankcje dla Rosji. "Jeszcze w tym tygodniu ogłosimy dodatkowe sankcje dla elit i firm, które wspierają rosyjską machinę wojenną" - czytamy.

Więcej o: