Polacy nie płacą za czynsz. Zaległości liczone są w milionach złotych. Dominuje jeden region

Krajowy Rejestr Długów podliczył, ile zalegamy z opłatami za czynsz i innymi należnościami z tytułu użytkowania lokalu mieszkalnego. Kwoty przerażają, a ostateczny wynik bardzo podbili mieszkańcy jednego województwa.

Z całego kraju napływają sygnały o tym, że czynsze za mieszkania coraz bardziej obciążają kieszenie Polaków. Przykładów, które dowodzą, że płacić trzeba nawet dwa razy więcej, nie brakuje - regularnie opisujemy je na stronie Gazeta.pl. Jak wynika jednak z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów, wielu Polaków po prostu przestało płacić za czynsz.  

Zobacz wideo

Polacy zalegają z opłatami za czynsz. W jednym województwie jest prawie 7 tys. dłużników

W sumie zalegamy z opłatami za użytkowanie lokalu mieszkalnego 290,8 mln zł. Według raportu, którego szczegóły cytuje money.pl, średnia zaległość na jednego dłużnika wynosi 15,6 tys. zł. Mowa o wszystkich zaległych opłatach takich jak: nieuregulowana opłata za mieszkanie, wywóz śmieci czy ogrzewanie

Zaskakująca w raporcie jest przewaga liczby dłużników w województwie śląskim, porównując go do innych regionów. Z opłatami zalega tam 6899 osób na łącznie 133,7 mln zł. To najwyższe wyniki w Polsce. Plasujące się dalej województwa opolskie i łódzkie są winne "jedynie" 45,3 mln zł oraz 23,2 mln zł. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto najczęściej zalega z opłatami?

Największą grupę dłużników mieszkaniowych stanowią osoby w wieku 46-55 lat, którzy są winni prawie 72 mln zł. Z kolei dłużnicy w wieku 26-35 oraz 56-65 lat zalegają na 64,5 mln zł. Seniorzy powyżej 65. roku życia są winni spółdzielniom, TBS-om i zakładom gospodarki mieszkaniowej 54,3 mln zł. 

Z opłatami zalega 51 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn. Panie są w sumie winne 153,3 mln zł, a panowie 137,5 mln zł.  

Autorzy raportu wskazują, że wartość przeterminowanych zobowiązań mieszkaniowych może być kilkukrotnie wyższa niż ta, która widnieje w rejestrze. 

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: