Donald Tusk w Katowicach: Chcemy wydobywać polski węgiel. "Problemem głupi rząd"

W Katowicach zorganizowano wyjazdowe posiedzenie Koalicji Obywatelskiej. Przewodniczący PO wykorzystał tę okazję, aby nakreślić swoją wizję przyszłości regionu. Donald Tusk stwierdził, że transformację energetyczną można pogodzić z rozwojem przemysłu na Śląsku i wydobywaniem polskiego węgla. - Problemem jest głupi, uparty, pisowski rząd - mówił Tusk.

18 marca zorganizowano w stolicy województwa śląskiego posiedzenie Koalicji Obywatelskiej, na którym głos zabrał przewodniczący PO Donald Tusk. Były premier poruszył kilka ważnych dla regionu kwestii, wypowiadając się m.in. na temat przyszłości górników, transformacji energetycznej, rozwoju lokalnego przemysłu, czy też polityki regionalnej rządu.

Zobacz wideo Czy stać nas na trwanie przy węglu? "Od tego są zależne miliardy euro płynące z Unii"

Tusk w Katowicach: Przeniesiemy siedzibę ministerstwa na Śląsk. "Region będzie przemysłowym sercem Europy"

Donald Tusk przedstawił w Katowicach swój pomysł na rozwój regionu, co opisuje Interia. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej stwierdził na przykład, że Śląsk dysponuje potencjałem, który pozwala na to, aby obszar ten stał się przemysłowym sercem zarówno Polski, jak i Europy. Szef PO zapewnił także, że w razie wyborczego zwycięstwa jego ugrupowania, podjęte zostaną kroki podnoszące prestiż regionu. - Przeniesiemy siedzibę ministerstwa przemysłu tutaj, na Śląsk. Decyzje dotyczące Śląska będą zapadały na Śląsku - obiecał Tusk.

Tusk zapewnił, że wydobycie węgla z polskich kopalń można pogodzić z prowadzeniem polityki przyjaznej środowisku. Skrytykował przy tym sprowadzanie do kraju niskiej jakości węgla z zagranicy.

- Chcemy wydobywać polski węgiel. Nie jest to w konflikcie z ideą transformacji ekologicznej. A jednocześnie spełni się marzenie Ślązaków i Ślązaczek o transformacji klimatycznej i przemysłowej w regionie. Ostatni rok pokazał, że wydobywanie polskiego węgla nie jest problemem, tylko import węgla, który bardziej przypominał błoto i muł - powiedział przewodniczący PO.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Katowice. Donald Tusk krytykuje PiS. Szef PO: Problemem Śląska jest głupi, uparty, pisowski rząd

Tusk podkreślił, że Śląsk ma ogromne znaczenie strategiczne dla Polski, a inwestowanie w region "to dbanie o nasze bezpieczeństwo geopolityczne". Tutaj zarazem dostrzegł główną przyczynę niedostatecznego wykorzystania potencjału województwa śląskiego. Jego zdaniem rządowi PiS brakuje kompetencji i woli, niezbędnych do zapewnienia regionowi odpowiednio wysokich środków finansowych.

- Dziś brak pieniędzy to nie problem. Dzisiaj problemem jest głupi, uparty, pisowski rząd, który blokuje dostęp do pieniędzy. Po co nam rząd, który w każdej sprawie jak przychodzi do roboty, ma dwie lewe ręce. Unijne pieniądze muszą trafić na Śląsk. PiS nie potrafi po nie sięgnąć - stwierdził Donald Tusk.

Więcej o: