Waloryzacja 500 plus na 1000 plus? Ministerka finansów komentuje. "Priorytetem jest bezpieczeństwo"

W najnowszym sondażu aż 70 proc. badanych stwierdziło, że podniesienie świadczenia 500 plus do kwoty tysiąca złotych pomogłoby PiS-owi wygrać wybory parlamentarne, które odbędą się na jesieni. Do wyników tych odniosła się ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska. Jak zaznaczyła, w 2023 roku priorytetem dla rządu będą kwestie bezpieczeństwa Polski.

W wydaniu "Super Expressu", który ukazał się w środę 22 marca, ukazał się sondaż Instytutu Badań Pollster, w którym 70 proc. badanych stwierdziło, że podniesienie świadczenia 500 plus do tysiąca złotych pomogłoby Prawu i Sprawiedliwości wygrać najbliższe wybory parlamentarne. 28 proc. respondentów zaznaczyło odpowiedź "tak", a 42 proc. - "raczej tak" Przeciwnego zdania było 30 proc. ankietowanych (10 proc. - "nie", 20 proc. - "raczej nie"). Sondaż został przeprowadzony w dniach 13-14 marca na próbie 1037 dorosłych Polaków. 

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

1000 plus zamiast 500 plus? Ministerka finansów komentuje: Nie ma mowy

- Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo. Temat waloryzacji 500 plus powraca co chwilę (...) od pewnego czasu. Na ten temat nie dyskutujemy, (...) nie ma mowy o podniesieniu do 1000 plus -  poinformowała w środę ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska w rozmowie w Radiu ZET.

- Mówiąc o tym programie, należy popatrzyć na cele, które zostały osiągnięte, czyli przede wszystkim znaczne ograniczenie ubóstwa, i to rzeczywiście miało miejsce, ale pewnie trzeba się też przyjrzeć temu, jeżeli chcemy mówić o waloryzacji, chcemy mówić o jakichś zmianach, generalnie o tych celach, które powinny być zrealizowane i które chcemy osiągnąć, i tak ten fundusz kształtować - dodała i podkreśliła, że wysuwając pomysł z waloryzacją 500 plus trzeba zdawać sobie sprawę, że "wszystko trzeba dokładnie przeliczyć".

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Mateusz Morawiecki 500 Plus może kosztować kolejne miliardy. "Politycznie nie do ruszenia"

- Tylko przypomnę, że w tym roku priorytety, które stanęły przed polskim budżetem, to jest przede wszystkim szeroko pojęte bezpieczeństwo i to jest bezpieczeństwo obronne, wydatki obronne i tutaj naprawdę ponosimy duży koszt tego, że przez wiele, wiele lat na tym dziale gospodarki oszczędzaliśmy - podkreśliła ministerka.

W podobnym tonie wypowiedziała się niedawno ministerka rodziny. Marlena Maląg przekazała, że "nie będzie zmiany świadczenia 500 plus na 800 plus", a świadczenia rodzinne są w obecnym kształcie kompleksowe. 

Waloryzacja emerytur 2023 [tabela]. Rekordowo wysoki wskaźnik. Ile wynoszą emerytury od 1 marca? Emerytury skusiły Polaków. ZUS przeżył szturm seniorów. Dwa powody

Więcej o: