Podatek od wynajmu mieszkania 2023. Polski Ład wprowadził zmiany

Podatek od wynajmu mieszkania w 2023 roku może być rozliczany w przypadku najmu prywatnego jedynie w formie ryczałtu. To nie jedyna zmiana, jaką zafundował nam Polski Ład.

Polski Ład, który wszedł w życie w 2022 roku, wprowadził nieco zamieszania. Zmiany nastąpiły między innymi w rozliczaniu najmu w 2023 roku.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 149 [zawiera autopromocję]

Podatek od wynajmu mieszkania 2023. Co zmienił Polski Ład?

Podatek od przychodów z najmu można rozliczać jako najem prywatny lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeszcze w ubiegłym roku możliwe było rozliczanie z najmu prywatnego według skali podatkowej (17 proc. lub 12 i 32 proc. od dochodów) oraz ryczałtem (8,5 proc. od przychodu do kwoty 100 tys. zł i 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł).

W przypadku działalności gospodarczej wybór jest nieco większy - można bowiem skorzystać ze skali podatkowej, podatku liniowego (19 proc. od dochodu), a od 2021 roku można rozliczać się również ryczałtem.

Co zmienił Polski Ład? W przypadku najmu prywatnego w 2023 roku jedyną dostępną formą rozliczeń jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Podatek od wynajmu mieszkania 2023. Jaki PIT wybrać?

Dochody związane z wynajmowaniem mieszkania należy rozliczyć na formularzach PIT-28 lub PIT-36. Pierwszy dokument składają osoby, które w 2022 roku stosowały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, natomiast drugi ma zastosowanie w przypadku rozliczania według skali podatkowej.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Druk PIT-28 należało dotychczas składać do 28 lutego. Za sprawą zmian, które wprowadził Polski Ład, formularz ten w 2023 roku można złożyć do 2 maja (30 kwietnia to niedziela).

PIT-36, na którym rozlicza się dochody z najmu osiągnięte w 2022 r. na zasadach ogólnych, również należy złożyć do 2 maja.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Więcej o: