Ekspertka: Opłaty za mieszkanie w górę o 50 proc., ale to nie koniec wzrostów

- Z moich jednostkowych obserwacji wynika, że miesięczne opłaty już wzrosły rok do roku o około 50 proc. Jeżeli plan finansowy zaproponowany na kolejny rok zostanie zatwierdzony, to ostatecznie opłaty rok do roku wzrosną o blisko 90 proc. - powiedziała dr Ewelina Nawrocka z Katedry Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z PAP.

Marzec to ostatni miesiąc, w którym wspólnoty mieszkaniowe spotykają się i uchwalają plany finansowe na kolejny rok. Ekspertka zauważyła, że w wyniku znacznych podwyżek kosztów eksploatacyjnych i ogrzewania oraz wzrostu stawek minimalnego wynagrodzenia osób z obsługi nieruchomości opłaty rozliczane przez administrację są planowane na przyszłe okresy w wyższych kwotach niż przed rokiem.

Mieszkania (zdjęcie ilustracyjne) Rząd zmienia zdanie ws. ograniczeń w kupowaniu mieszkań

Nieruchomości. Opłaty wzrosną jeszcze bardziej?

- Z moich jednostkowych obserwacji wynika, że miesięczne opłaty już wzrosły rok do roku o około 50 proc., natomiast jeżeli plan finansowy zaproponowany na kolejny rok zostanie zatwierdzony, to ostatecznie opłaty rok do roku wzrosną o blisko 90 proc. - powiedziała dr Ewelina Nawrocka z Katedry Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z PAP, cytowana za TVN24.

W ocenie ekspertki, w przypadku mieszkań na wynajem, nie należy spodziewać się wzrostu, bądź spadku opłat. - Nastąpi swego rodzaju stabilizacja czynszów płatnych do właściciela i niestety spory wzrost opłat za mieszkanie płatnych do administracji budynku - powiedziała dr Nawrocka.

Klasy energetyczne budynków Rząd może oznaczyć twój dom jak zmywarkę. Klasy energetyczne budynków

Mieszkania mogą być tańsze. Rząd zapowiada tanie kredyty

Specjalistka wskazała na "optymistyczne informacje", dotyczące programów, które mają ułatwić zaciąganie kredytów mieszkaniowych. Rząd zapowiedział kredyty 2 proc. oraz zmiany w programie "Mieszkanie bez wkładu własnego". Z kolei rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zapowiadał na początku lutego obniżenie bufora do oceny zdolności kredytowej z 5 proc. do 2,5 proc. w przypadku kredytów o stopie okresowo stałej.

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci

Zobacz wideo Czopek: Wskaźnik PMI dla przemysłu jest dobry, dobrze został przyjęty przez rynki
Więcej o: