Dzień wolny od pracy? PiS chce wprowadzić nowe święto państwowe "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny"

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości chce ustanowić dzień 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Projekt ustawy trafił już do Sejmu. Czy będzie to kolejny dzień wolny od pracy?

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości skierowali projekt ustawy do Sejmu 21 marca. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Jacek Kurzępa, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wybory odbędą się 15 października? Szrot: Skąd ten pomysł z tą datą?

PiS chce ustanowić 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny

Wnioskodawcy chcą ustanowić święto "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek dzień 10 września ustanawia się Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny" - czytamy w projekcie ustawy.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że "Gehenna Polskich Dzieci Wojny, związana z okrucieństwem II wojny światowej ze strony obu totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego, niewystarczająco jest obecna w świadomości współczesnych Polaków".

Autorzy projektu zwrócili napisali także: "Trauma wojenna oraz powojennej tułaczki pozostała w pamięci tych dzieci do dziś. W okrutny sposób oddzielano je od ich rodzin, co przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznane zostało za zbrodnię ludobójstwa, a konferencja UNESCO w 1948 roku zatwierdziła proceder rabunku i eksterminacji dzieci jako zbrodnię przeciwko ludzkości".

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk z PiS pochwalił projekt ustawy. - To pokazuje tragedię całej generacji, całego pokolenia dzieci urodzonych przed wojną czy w czasie wojny, a które z tego tytułu ponosiły różnego rodzaju konsekwencje, jak np. sieroctwo, inwalidztwo, brak perspektyw rozwoju i równych szans - powiedział Mularczyk, cytowany przez portal money.pl.

Od lewej: Szymon Hołownia, Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz Jest nowy sondaż wyborczy. Opozycja może wygrać wybory pod jednym warunkiem

Dlaczego 10 września? Czy będzie to dzień wolny od pracy?

Inicjatorzy projektu ustawy tłumaczyli wybór daty tym, że "dzień 10 września odpowiadałby przesłance celowości nowo ustanowionego święta państwowego, szczególnie w szeroko rozumianym wymiarze edukacyjnym i wychowawczym. Pozwalałby na prezentację problematyki martyrologii dzieci polskich w obrębie systemu edukacji szkolnej oraz w przestrzeni medialnej, jako jeden z najważniejszych aspektów represji okupantów wobec Polaków w okresie II wojny światowej".

Zwrócono uwagę, że ustanawiając dzień 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny oddajemy hołd "wszystkim obywatelom polskim, w tym szczególności dzieciom zamordowanym i skrzywdzonym przez okupantów podczas II Wojny Światowej. Projekt rodzi pozytywne skutki społeczne" - napisali pomysłodawcy.

W projekcie ustawy nie napisano, aby dzień 10 września miał być dniem wolnym od pracy.

Radosław Fogiel w otoczeniu TikToków PiS Nie tylko Fogiel prowokujący młodych. Co jest na TikToku PiS?

Więcej o: