Ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego odwiedzili Warszawę w dniach 14-24 marca, aby monitorować sytuację gospodarczą w Polsce. Wskazali, że po odbudowie po pandemii, polska gospodarka została osłabiona przez wojnę w Ukrainie, która przyczyniła się do wysokiej inflacji i spowolnienia wzrostu gospodarczego.
"Głównym wyzwaniem politycznym jest obniżenie inflacji z powrotem do celu bez nadmiernego osłabiania gospodarki" - podkreślała MFW w oficjalnym raporcie po konsultacjach z polskimi władzami. Zasugerowano także sposób, który miałby doprowadzić do tego celu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazuje, że polityka monetarna powinna nadal reagować na zmieniające się dane i warunki. "Narodowy Bank Polski (NBP) powinien być przygotowany do dalszego podnoszenia stóp procentowych, jeśli będzie to konieczne, aby obniżyć inflację do celu do końca 2025 roku" - podkreślano. Przypomnijmy, że inflacja w lutym wyniosła 18,4 proc., a cel NBP to inflacja średniej wysokości 2,5 proc. w skali roku. Z kolei w marcu RPP zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 6,75 proc.
"RPP powinna wznowić zacieśnianie polityki pieniężnej, jeśli kluczowe wskaźniki - dynamika inflacji bazowej, wzrost płac i gospodarka - nie będą zwalniać zgodnie z prognozami" - podkreślono. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaznacza, że w związku z tym, RPP powinna konsekwentnie informować, że "koncentruje się na utrzymaniu ścisłego kursu polityki, dając do zrozumienia, że dyskusja o obniżkach stóp jest przedwczesna".
W raporcie zwrócono uwagę nie tylko na rolę banków, ale również władzy. W myśl tego, co czytamy, powinna ona "zbadać możliwości polityczne, aby pomóc w rozwiązaniu problemu niepewności, jaki jest w sektorze bankowym". Analitycy wskazują, że osoby odpowiedzialne za politykę fiskalną powinny monitorować zdolność banków do udzielania kredytów i związane z tym wyzwania. Podkreślono także, że "kosztowne wakacje kredytowe powinny zostać przerwane".
"Wakacje od kredytu hipotecznego dostępne dla wszystkich kredytobiorców - bez względu na dochody lub rzeczywiste trudności - spowodowały znaczne koszty dla banków i nie powinny być przedłużane" - czytamy. Zamiast tego Międzynarodowy Fundusz Walutowy sugeruje by w razie potrzeby, władze zwiększyły liczbę programów, które zapewniają wsparcie dla kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.