Lany poniedziałek jest drugim dniem świąt z bogatą tradycją ludową, jednakże nie każdy cieszy się z polania wodą. W wyniku takiego nieporozumienia sprawcę mogą dosięgnąć prawne konsekwencje.
Oblanie innej osoby bez uzyskania jej zgody może zostać zgłoszone i uznane za wykroczenie. Nieudany żart z wodą kwalifikuje się pod zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Za takie wykroczenie policja może ukarać mandatem wynoszącym 500 zł - zgodnie z art. 51 kodeksu wykroczeń.
Skrajne przypadki mogą zostać zakwalifikowane nawet jako przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej. Uszkodzenie wodą sprzętu należącego do drugiej osoby będzie natomiast skutkowało koniecznością pokrycia spowodowanych strat. Policja ostrzega też przed polewaniem wodą jadących samochodów, ze względu na ryzyko utraty przez kierowcę kontroli nad pojazdem.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.
Lany poniedziałek w 2023 roku będziemy obchodzić 10 kwietnia. Święto zwane śmigusem-dyngusem posiada pogańskie korzenie i wywodzi się z symboliki wody, której mocy upatrywano w oczyszczeniu, uzdrowieniu, tworzeniu i płodności. Ludzie wierzyli w magiczny rytuał polewania, który miał skłonić naturę do zapewnienia odpowiedniej ilości wody na wiosnę.
Interpretacje polewania wodą znalazły odwzorowanie również w relacjach damsko-męskich, ponieważ zmoczenie wodą lub perfumami przez kawalera miało świadczyć o atrakcyjności danej dziewczyny i jej szansach na zamążpójście. Ponadto mokre ubranie miało odpowiadać wierzeniu, że wpłynie ono korzystnie na urodę i utrzyma ją w dobrym stanie przez cały rok - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.