Australijczyk znalazł bryłę złota wartą niemal 700 tys. zł. "Żona będzie przeszczęśliwa"

Przy pomocy taniego wykrywacza metali mężczyzna z Australii znalazł kilkukilogramowy kamień, zawierający złoto o wartości niemal 700 tysięcy złotych. - Takie odkrycie zdarza się raz w życiu - stwierdził kupiec, który nabył cenne znalezisko.

Historię niezwykłego znaleziska opisało BBC. Australijczyk, który odnalazł cenny kamień, był wyposażony jedynie w tani wykrywacz metali. Ten niedrogi sprzęt pomógł znacząco wzbogacić się mężczyźnie, ponieważ bryła zawierała złoto wyceniane na 240 tysięcy dolarów australijskich, co stanowi równowartość ponad 690 tysięcy złotych.

Zobacz wideo Zabójcze złoto Ghany. Górnicy zarabiają krocie, ale umierają młodo

Australia. Mężczyzna znalazł kamień zawierający 83 uncje złota. Nie wiedział, że jest tak cenny

Odkrycia dokonano w stanie Wiktoria, który już w XIX wieku kusił obietnicą szybkiego zarobku. Ten bogaty w zasoby złota region był ziemią obiecaną dla wielu poszukiwaczy uczestniczących w ówczesnej gorączce złota. Okazuje się, że także współcześnie tereny te mogą stanowić źródło szybkiego zarobku. Bryła, którą znalazł Australijczyk, ważyła 4,6 kilograma i zawierała 83 uncje złota, czyli ok. 2,6 kg. Szczęśliwy znalazca nie był jednak świadomy, jak cenny jest kamień.

- Wyciągnął bryłę i zapytał: ''Myślisz, że jest warta 10 tysięcy dolarów australijskich?''. Spojrzałem tylko na niego i odpowiedziałem: ''Powinieneś zacząć od 100 tysięcy'' - relacjonował Darren Kamp, który kupił kamień od jego znalazcy. Potem Kamp dowiedział się, że bryła, którą wręczył mu mężczyzna, to tylko połowa znaleziska.

Handlowiec, który odkupił kamień zawierający złoto: Takie odkrycie zdarza się raz w życiu

Choć Kamp jest handlowcem z długim, 43-letnim stażem, to znalezisko wprawiło go w zdumienie. - Byłem po prostu oszołomiony. Takie odkrycie zdarza się raz w życiu - powiedział kupiec. Mężczyzna, który znalazł kamień zawierający złoto, nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Przekazał jednak handlowcowi, że pieniędzmi zarobionymi dzięki swemu szczęśliwemu znalezisku podzieli się z rodziną. - Powiedział mi: ''Żona będzie przeszczęśliwa'' - zdradził Kamp.

Tego rodzaju odkrycia są niezwykle rzadkie. Jeśli jednak gdzieś już do nich dochodzi, to nic dziwnego, że właśnie w Australii. Kraj ten posiada jedne z największych złóż złota na świecie, a znaczną część znalezisk zawierających cenny kruszec odkryto na jego terytorium.

Więcej o: