Z kranów leci żółta, cuchnąca woda. Bielsko-Biała zmaga się z awarią, zwołano sztab kryzysowy

W kranach niektórych mieszkańców Bielska-Białej pojawiła się woda o żółtym zabarwieniu i dziwnym zapachu. Sanepid wydał komunikat o jej braku przydatności do spożycia. Dla bezpieczeństwa odwołano lekcję w jednej ze szkół i zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego. Na ulicach rozstawione są beczkowozy, z których można uzyskać czystą wodę.

W środę 29 marca pojawiły się niepokojące doniesienia od mieszkańców Bielska-Białej, którzy skarżyli się na obecność w kranach wody o żółtym zabarwieniu i nietypowym zapachu. Okazało się, że nastąpiła awaria.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Awaria wodociągu w Pabianicach. Woda zalała parę ulic

Bielsko-Biała. Żółta woda o nietypowym zapachu popłynęła z kranów

Przedsiębiorstwo wodociągowe Aqua wydało oświadczenie, że odcięto źródło zanieczyszczenia, a główna sieć została wypłukana. Dodano, że w przyłączach mogły jeszcze występować pozostałości wody sprzed procesu oczyszczenia. Spółka podała, że problem dotyczy ulic Piastowskiej, Michałowicza i Listopadowej. Radio Bielsko poinformowało, że otrzymywało sygnały od mieszkańców odleglejszych rejonów miasta. Sanepid niezwłocznie pobrał próbki wody w dniu, w którym pojawiły się pierwsze doniesienia o jej stanie.

Od godziny 5:00 ustawiono dla mieszkańców beczkowozy na parkingu przy starostwie powiatowym, przy ul. Chełmońskiego 7 i w okolicach ul. Grażyny 9. W wyniku awarii 30 marca odwołano lekcje w Szkole Podstawowej nr 27 i zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego w ratuszu. Woda została sklasyfikowana jako nadająca się do mycia, ale pojawiły się zalecenia o jej niespożywaniu - informowało Radio Bielsko.

Sanepid stwierdził brak przydatności spożycia wody w Bielsku-Białej

Wyniki laboratoryjne wskazały brak przydatności wody do spożycia. W związku z tym pojawił się komunikat na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej.

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej zawiadamia, że na podstawie cząstkowych wyników badań otrzymanych w dniu 30.03.2023 r. stwierdził brak przydatności do spożycia wody dostarczanej przez 'Aqua' S.A. do sieci wodociągowej - próbki do badań pobrano w dniu 29.03.2023 r. w obiektach zlokalizowanych na terenie Bielska-Białej przy ulicach: Orzeszkowej, Wałachowej, Zofii Kossak-Szczuckiej, Skośnej. Z dotychczas dostępnych sprawozdań z analiz laboratoryjnych wynika, iż badana woda posiada nieodpowiadające wymogom zabarwienie i zapach" - czytamy w komunikacie.

Badania pobranych próbek mają być kontynuowane. Kolejny komunikat pojawi się po uzyskaniu dalszych wyników badań wody.

Więcej o: