MSZ ostrzega: Polacy, nie podróżujcie do Rosji. Tym, którzy tam są, zaleca opuszczenie kraju

"W związku z sytuacją na Ukrainie i ograniczonymi możliwościami podróży powrotnej do Polski, MSZ odradza wszelkie podróże do Rosji" - przypomina Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie wydanym w piątek.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych przypomina o ostrzeżeniu dla podróżujących do Federacji Rosyjskiej. Chodzi o komunikat z początku marca, w którym czytamy, że w związku z sytuacją na Ukrainie i ograniczonymi możliwościami podróży powrotnej do Polski, MSZ odradza wszelkie podróże do Rosji.

"Obywatelom Polski pozostającym w Rosji rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi" - wyjaśnia ministerstwo. Resort zachęca też do śledzenia komunikatów na stronie Ministerstwa oraz na stronach placówek polskich w Rosji, oraz zgłaszanie swojego pobytu w systemie "Odyseusz".

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Resort podkreśla też, że ze względu na znacznie zredukowaną liczebność personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. "W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa" - czytamy w komunikacie. 

MZS o Rosji. Wiceminister Paweł Jabłoński komentuje

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się też do innych doniesień związanych z Rosją. Wiceszef resortu Paweł Jabłoński w środę powiedział, że przeniesienie broni jądrowej z Rosji na Białoruś nie wpływa w zasadniczy sposób na sytuację naszego kraju. W Polskim Radiu 24 wiceszef resortu spraw zagranicznych podkreślił, że działania rosyjskiego agresora w tym zakresie łamią ustalone zasady międzynarodowe.

"Z Rosji do Polski jest tak samo dosyć blisko jak z Białorusi do Polski, natomiast to jest krok, który trzeba ocenić negatywnie przede wszystkim z tego powodu, że to łamie zasady nieproliferacji - nierozprzestrzeniania broni jądrowej i, co ciekawe, odbywa się to krótko po wizycie Xi Jinpinga" - zaznaczył wiceszef MSZ.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówił podczas posiedzenia sejmowej podkomisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która dyskutuje na temat odbudowy Ukrainy, że to spotkanie jest sygnałem pokazującym przekonanie polskiego rządu o tym, iż Ukraina może wygrać wojnę z Rosja.

Więcej o: